Zbiorniki na ług sodowy
Zapewniamy bezpieczne oraz niezawodne magazynowanie stężonego ługu sodowego NaOH w zbiornikach chemoodpornych.
Zobacz więcejZbiorniki magazynowe dozorowe UDT
Audyty przemysłowe, wizje lokalne na obiekcie oraz rekomendacje koncepcji wdrożenia
Opracowanie projektów technicznych oraz wykonawczych dla zbiorników i instalacji
Uzgodnienia z UDT oraz TDT, montaż na zakładzie, próby szczelności, uruchomienie
Przeglądy, serwisy, naprawy i modernizacje oraz przygotowanie zbiorników do rewizji UDT
Specjalizujemy się w projektowaniu i produkcji naziemnych, bezciśnieniowych i niskociśnieniowych zbiorników magazynowych dozorowych (podlegających pod dozór Urzędu Dozoru Technicznego).
Zbiorniki te są przeznaczone do magazynowania w sposób ciągły (z okresowym dozowaniem na dalszą część linii produkcyjnej) substancji żrących, trujących i niebezpiecznych.
Zbiorniki wykonujemy wraz z wymaganym wyposażeniem i kompletnymi instalacjami chemoodpornymi.
Ponadto wykonujemy serwis zbiorników dozorowych i przygotowujemy je do rewizji UDT.
Wypełnij formularz doboru, aby otrzymać wycenę zbiornika dozorowego.
Z kim współpracujemy
Współpracujemy z projektantami instalacji przemysłowych, firmami projektowo-wykonawczymi, konsultingowo-inżynieryjnymi, generalnymi wykonawcami inwestycji oraz bezpośrednio z zakładami przemysłowymi (działy techniczne, utrzymania ruchu, BHP).
Chcesz skonsultować rozwiązanie w zakresie zbiorników dozorowych dla Twojego projektu/inwestycji?
Zweryfikuj możliwość zastosowania tworzyw sztucznych i sprawdź, jakie rozwiązanie zaproponujemy.
Za co Klienci cenią zbiorniki dozorowe Amargo?
Jesteśmy kwalifikowanym przez Urząd Dozoru Technicznego producentem magazynowych zbiorników dozorowych. Od niemal 20 lat realizujemy kompleksowe inwestycje – od audytu, przez projektowanie, uzgodnienia formalnoprawne, po produkcję i serwis zbiorników oraz instalacji.
Prace realizujemy zgodnie z aktualnymi normami, rozporządzeniami oraz uprawnieniami UDT do wytwarzania, modernizacji i naprawy zbiorników bezciśnieniowych i niskociśnieniowych – zarówno z tworzyw termoplastycznych (PE, PP, PVC, PVDF, ECTFE/FEP/PFA) oraz w technologii formowania z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym (kompozyty) – do mediów trujących lub żrących oraz ciekłych zapalnych. Nasi pracownicy są przeszkoleni i posiadają certyfikaty akredytowanych ośrodków.
Zbiorniki Amargo wpisują się w Europejski Zielony Ład, redukcję emisji CO2, zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń, dekarbonizację, gospodarkę w obiegu zamkniętym. Projektujemy z myślą o całym cyklu życia produktów, wspierając Klientów w działaniach na rzecz cyrkularności.
Projektujemy zbiorniki dozorowe z żywotnością 20-25 lat!
Jako wytwórca zbiorników dozorowych nie idziemy na kompromisy w kwestii trwałości i bezpieczeństwa. Projektujemy zbiorniki o maksymalnie długim okresie żywotności, wykorzystując najnowsze technologie pozwalające na bezpieczne przechowywanie nawet silnie utleniających mediów, takich jak podchloryn sodu, kwas siarkowy czy kwas azotowy.
Pamiętaj, że wybór zbiornika z większą grubością ścianek i okresem żywotności 20+ lat to inwestycja, która w dłuższej perspektywie znacząco obniża koszty eksploatacyjne, eliminując ryzyko przedwczesnej wymiany i związanych z nią wydatków.
Wskaźnik jakości spoin – stanu degradacji tworzywa
Jako pierwszy producent wdrożyliśmy w konstrukcji zbiorników dozorowych na substancje żrące, trujące i niebezpieczne tzw. elementy wskaźnikowe. Ułatwiają one badania rewizyjne, których celem jest ocena możliwości przedłużenia żywotności zbiorników ponad czas projektowy, wynikający z dokumentacji technicznej.
Rozwiązanie, opracowane we współpracy z Urzędem Dozoru Technicznego (UDT) oraz naukowcami z Politechniki Warszawskiej staje się standardem dla trwałych i bezpiecznych instalacji chemoodpornych.
Monitorowanie stanu konstrukcji i pracy zbiornika
W ostatnich latach specjaliści Amargo® intensywnie pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami odpowiadającymi na potrzeby przemysłu 4.0, a nawet 5.0. Jednym z nich jest system TankSense 360, który dzięki zaawansowanym czujnikom umożliwia ocenę stanu technicznego zbiorników oraz rejestrację warunków pracy w czasie rzeczywistym.
Rozwiązanie, określane mianem „czarnej skrzynki”, znacząco podnosi bezpieczeństwo i dostarcza merytoryczne dane, które są niezbędne do analizy możliwości wydłużenia żywotności zbiorników.
Ułatwiamy proces wydłużenia okresu eksploatacji zbiornika
Jednym z kluczowych elementów rewizji wewnętrznej jest zgłoszenie zbiornika do tzw. szczegółowej analizy stanu technicznego, na podstawie której może zostać podjęta decyzja o wydłużeniu jego żywotności. Co ważne, na tym etapie niezbędne jest dołączenie opinii producenta i oświadczenia o zgodzie na dalszą ocenę zbiornika – bez niej proces niestety zostanie zakończony i nie będzie możliwe przeprowadzenie szczegółowej analizy.
Jako wytwórca niniejszym oświadczamy i deklarujemy, że dla wyprodukowanych przez nas zbiorników dozorowych wyrażamy zgodę na dalszą ocenę stanu technicznego konstrukcji – nieograniczony udział wytwórcy co do uczestnictwa w procedurze przedłużeń żywotności w oparciu o procedurę UDT. W rezultacie proces eksploatacji zbiorników stanie się bardziej efektywny, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.
Konstrukcja zbiorników magazynowych dozorowych UDT
Zbiorniki dozorowe z żywotnością 20-25 lat!
WAŻNE: Pełnowartościowa konstrukcja zgodna z DVS
Dobieramy, projektujemy i produkujemy zbiorniki oraz wanny wychwytujące o pełnej grubości ścianek, wynikającej z obliczeń według wytycznych DVS, zdolne do samodzielnego przenoszenia obciążeń. Każde urządzenie podlega testom szczelności i rejestracji w UDT, gwarantując najwyższy poziom niezawodności, nawet w przypadku awarii i rozszczelnienia. To konserwatywne, ale pewne rozwiązanie, zapewniające bezpieczeństwo i trwałość w eksploatacji przez dziesiątki lat.
O co najczęściej pytają nas projektanci i inwestorzy?
KLIKNIJ KONKRETNE PYTANIE, BY POZNAĆ ODPOWIEDŹ
Według zapisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu, Dz.U. 2012, poz. 1468 wydanego na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym, t.j. Dz.U. 2019, poz. 667, pod dozór techniczny podlegają m.in. poniższe urządzenia z grupy urządzeń bezciśnieniowych:
Tabela 1: Formy dozoru technicznego zależnie od czynnika roboczego i pojemności zbiornika
Zgodnie z przytoczoną tabelą 1 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. magazynowanie czynnika, który określa się jako „bardzo toksyczny” kwalifikuje się do procedury UDT (dozór techniczny uproszczony) nawet przy pojemnościach poniżej 60 dm3. Dokładne zdefiniowanie rodzaju pojemników, jakie podlegają dozorowi UDT, bywa jednak skomplikowane ze względu na brak zrozumiałych definicji. Jako jedyne kryterium zakłada się bowiem pojemność, w wyniku czego nawet ta niewielka klasyfikuje się do procedury dozoru uproszczonego.
Warto w tym miejscu wspomnieć o rozporządzeniu w sprawie rodzajów urządzeń technicznych, które wskazuje, iż dozorowi technicznemu podlegają dodatkowo (oprócz opisanych w tab. 1 rozporządzenia) zbiorniki przeznaczone do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych o temperaturze zapłonu do 61 st. C oraz przy ilości czynnika powyżej 1000 dm3.
Niestety nie ma zamkniętego katalogu substancji, który byłby użytkowy i minimalizowałby nadinterpretację wskazując czy dany zbiornik podlega pod dozór UDT czy też nie. Bazując na doświadczeniu poniżej zamieściliśmy przykładowe substancje, dla których wykonuje się zbiorniki dozorowe z tworzywa sztucznego:
W sytuacjach wątpliwych (często są to mieszaniny substancji) – jeśli karty charakterystyki na to nie wskazują lub nie posiadamy odpowiednich danych – warto przeanalizować jakie związki są używane w procesie technologicznym i skierować pytanie do Urzędu Dozoru Technicznego z prośbą o weryfikację danego medium.
Inną opcją może być pobór próbek np. ścieków, które często ciężko dokładnie określić – do badań, w różnych odstępach czasu – i w wyniku tychże badań stwierdzić czy są one żrące czy też ni
Pierwszym krokiem jest ustalenie potrzeb i zakresu inwestycji, przeprowadzenie audytu/wizji lokalnej, zebranie podstawowych danych charakteryzujących zbiornik magazynowy i jego środowisko pracy – efektem czego jest doprecyzowanie założeń koncepcyjnych i opracowanie projektu.
Gdy mamy już pewność, że substancja, która będzie przechowywana w zbiorniku magazynowym, została zakwalifikowana jako niebezpieczna, zbiornik taki będzie podlegać obligatoryjnie dozorowi UDT. Paragraf 3 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego wskazuje na praktycznie wszystkie rodzaje zbiorników bezciśnieniowych i niskociśnieniowych, niezależnie od usytuowania, konstrukcji czy też charakteru ciśnienia pracy.
W każdym takim przypadku jako producent w pełni przejmujemy formalności związane z procedurami dozorowymi i uzgadniamy dokumentację techniczno-projektową w jednostce UDT.
Kolejnym etapem jest więc uzgodnienie dokumentacji techniczno-projektowej w Urzędzie Dozoru Technicznego (jeszcze przed rozpoczęciem produkcji). Mając uzgodniony projekt i potwierdzony materiał wykonania następuje wytwarzanie zbiornika. Następnie wykonywane są próby kontroli jakości wyprodukowanego zbiornika po stronie producenta i przy udziale inspektorów UDT oraz przygotowanie tzw. „paszportu zbiornika”.
Po tym następuje montaż zbiornika na miejscu posadowienia i ostatnie testy szczelności potwierdzone protokołami wykonania czynności dozoru technicznego – badania sprawdzającego. Ostatnie testy i próby na medium właściwym, które odbywają się w miejscu docelowej instalacji zbiornika, kończą tzw. fazę wytwarzania.
Włączenie zbiornika do czynnej eksploatacji poprzedzone jest przygotowaniem przez Użytkownika instrukcji eksploatacyjnej.
Poniżej znajdziesz schematyczny podział technologii wytwarzania zbiorników chemoodpornych stosowanych w zakładzie produkcyjnym Amargo. Szczegółowe specyfikacje technologii znajdziesz w sekcji Akademia TAED – Strefa projektanta. Zbiorniki produkujemy według wytycznych Normy Zakładowej nr NZ-AM/14192/TERM/2020.
Zagadnienia związane z rewizją zbiorników dozorowych UDT oraz możliwością przedłużenia okresu eksploatacji (żywotności) zbiornika są niezwykle interesujące i szerokie, dlatego poruszamy je w wielu merytorycznych materiałach. Zawierają one szczegółowe informacje dotyczące procedur rewizyjnych oraz stosowanych praktyk. W poniższym zestawieniu znajdziesz najważniejsze tytuły publikacji. Po kliknięciu w wybrany temat zostaniesz przekierowany na stronę z artykułem, który szczegółowo omawia to zagadnienie.
Ocena możliwości wydłużenia okresu żywotności zbiorników z tworzyw sztucznych
Jak wydłużyć okres żywotności zbiornika bezciśnieniowego i dopuścić go do dalszej eksploatacji?
Jak dobrze znasz dokumentację i historię swojego zbiornika dozorowego na substancje żrące?
[WIDEO] Czego nie wiesz o żywotności zbiorników na chemikalia?
Wypełnij formularz doboru, aby otrzymać wycenę zbiornika dozorowego.
Materiał konstrukcyjny zbiorników dozorowych: tworzywa termoplastyczne, kompozyty, hybryda
Zbiorniki magazynowe wykonujemy z niekorodujących tworzyw odpornych na warunki atmosferyczne oraz promienie UV. Materiał dobieramy stosownie do parametrów substancji, jaka ma być przechowywana oraz warunków pracy zbiornika.
Do produkcji zbiorników chemoodpornych najczęściej stosujemy tworzywa sztuczne PE100, PE100 RC, PP-H, PP-C, PCV, PVC-U, PVC-C, PVDF, E-CTFE, PFA, a także żywice GRP/TWS/FRP – konstrukcje kompozytowe poliestrowe i winyloestrowe oraz hybrydowe konstrukcje zespolone: liner chemoodporny i ścianka konstrukcyjna z kompozytu szklanego. W przypadku, gdy zbiornik będzie służył do magazynowania substancji palnych, do produkcji wykorzystujemy tworzywo antystatyczne.
Zbiorniki o jednorodnej ściance
Zbiorniki o układzie warstwowym
Zbiorniki kompozytowe
Żywice chemoodporne wzmacniane włóknem szklanym (GRP, FRP, TWS):
Zabezpieczenie zbiornika dozorowego przed wyciekiem substancji
Według § 11.1. Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 16 kwietnia 2002 r. w przypadkach, gdy pojemność zbiornika przekracza 1 m3 dla cieczy żrących i bardzo toksycznych, należy przewidzieć wykonanie odrębnego zabezpieczenia przed przenikaniem czynnika roboczego do gruntu oraz do wód powierzchniowych i gruntowych. Na konkretne rozwiązania chroniące przed wyciekiem wskazuje paragraf § 11.2:
W przypadku produkowanych przez nas zbiorników magazynowych dozorowych stosujemy:
Układy oczyszczania gazów i oparów powstających w zbiorniku magazynowym
W celu zabezpieczenia przed przekroczeniem emisji oparów znad zbiorników, w których medium jest magazynowane stosujemy w zależności od medium oraz warunków pracy:
Elementy wyposażenia zbiorników dozorowych UDT
W zależności od rodzaju magazynowanej lub przetwarzanej substancji lub mieszaniny związków chemicznych wyposażamy zbiornik w niezbędną armaturę i różnorodne komponenty instalacji, które są dobierane indywidualnie, w zależności od przeznaczenia zbiornika i potrzeb Klienta. Poniżej zestawiliśmy przykładowe elementy wyposażenia – zarówno standardowych, którymi są króćce w odpowiedniej konfiguracji, włazy, czujniki, jak i dodatkowych, jak np. układy grzejne.
Elementy konstrukcyjne zbiornika
Armatura zabezpieczająca
Instalacje do zbiorników
WAŻNE: Precyzyjny system poziomowskazu suchego
Zbiorniki dozorowe Amargo wyróżniają się kompletnym i profesjonalnym systemem poziomowskazu suchego, który zapewnia precyzyjny odczyt poziomu medium.
W przeciwieństwie do podstawowych rozwiązań dostępnych na rynku, nasz system składa się z chemoodpornej, czytelnej listwy, skalowanej zgodnie z preferencjami klienta – w procentach lub metrach sześciennych – oraz zintegrowanej z poziomowskazem.
Takie rozwiązanie eliminuje konieczność improwizacji i samodzielnego nanoszenia oznaczeń, zapewniając użytkownikowi wygodę, precyzję oraz profesjonalny wygląd instalacji.
Zbiorniki magazynowe dozorowe z tworzywa sztucznego – przykładowe projekty
Magazynowanie chemikaliów w zakładach przemysłowych jest niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstw w wielu branżach. Chemoodporne zbiorniki dozorowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba przechowywania substancji żrących, trujących i niebezpiecznych.
Realizujemy zbiorniki dozorowe dla wielu branż przemysłowych (bezpośrednio lub współpracując z biurami projektowymi): przemysłu ciężkiego, energetycznego (elektrociepłownie), farmaceutycznego, petrochemicznego, chemicznego, przemysłu farb i lakierów, spożywczego (m.in. browary, producenci napojów), celulozowo-papierniczego, włókienniczego, hutniczego, metalurgicznego, oponiarskiego, stacji uzdatniania wody, zakładów wodociągowych i oczyszczalni ścieków.
Producent stali
Zbiorniki dozorowe UDT na NaOH i HCl wraz z absorberem oparów i stacją NO
Cel: zapewnienie ciągłości produkcji poprzez wymianę wyeksploatowanych zbiorników dozorowych z przekroczonym założonym okresem żywotności
Zakres realizacji:
Producent spożywczy
Zbiornik magazynowy NaOH 50% z instalacjami rozładunku i transferu medium
Cel: rozbudowa zakładu w celu zwiększenia produkcji (w tym stacji czyszczenia instalacji
produkcyjnych tzw. CIP), co wiązało się ze wzrostem zapotrzebowania na ług sodowy)
Zakres realizacji:
Producent zamocowań
Wewnętrzne zbiorniki dozorowe UDT magazynowe na HCl wraz z instalacjami
Cel: budowa nowej instalacji magazynowania i dozowania stężonego HCl wynikająca z rozbudowy zakładu, w którym dotychczas nie stosowano zbiorników o dużych pojemnościach
Zakres realizacji:
Wypełnij formularz doboru, aby otrzymać wycenę zbiornika dozorowego.
Materiał do pobrania – dla projektantów, wykonawców, inwestorów
Poradnik: Zbiorniki chemoodporne w praktyce
Obszerny, darmowy e-book w całości poświęcony zbiornikom na substancje żrące, trujące,niebezpieczne oraz nieagresywne.
Firma Amargo znajduje się wśród czołowych firm takich jak Weber Polska, Imfitex, Remer, Lech-Plast, Trokotex, Termochem, flstech, PE-System, Aquaworld, 3aqua , Skorpio, Splastic, ChemicTank, Brenal, Apakor zajmujących się zbiornikami.
Zapewniamy bezpieczne oraz niezawodne magazynowanie stężonego ługu sodowego NaOH w zbiornikach chemoodpornych.
Zobacz więcejProjektujemy oraz produkujemy systemy magazynowania i dozowania kwasu solnego w zakładach przemysłowych.
Zobacz więcejOferujemy pionowe, cylindryczne zbiorniki kwasu siarkowego, o zamkniętej, bezciśnieniowej konstrukcji.
Zobacz więcejWykonujemy zbiorniki na kwas azotowy z wysokojakościowych tworzyw sztucznych, wraz z niezbędnym wyposażeniem.
Zobacz więcejRealizujemy kompleksowe prace z zakresu zbiorników tworzywowych do magazynowania koagulantów oraz instalacji dozowania medium.
Zobacz więcejPojedyncze zbiorniki na wodę amoniakalną oraz kompletne stacje magazynowania medium zapewniające najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Zobacz więcejProdukujemy zbiorniki chemoodporne na ścieki powstające w procesach technologicznych. Zbiorniki wykonujemy o dużych pojemnościach, naziemne, o kształcie prostopadłościennym lub cylindrycznym.
Zobacz więcejPorozmawiajmy o rozwiązaniu Twojego wyzwania
Rozmowa to klucz do sukcesu. Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia.