Realizujemy prace kompleksowo – dobieramy, projektujemy, produkujemy, montujemy i uruchamiamy bezciśnieniowe zbiorniki magazynowe dozorowe UDT z tworzywa sztucznego wraz z niezbędną infrastrukturą.
Produkujemy naziemne, bezciśnieniowe i niskociśnieniowezbiorniki magazynowe dozorowe (podlegające pod dozór Urzędu Dozoru Technicznego) przeznaczone do magazynowania w sposób ciągły (z okresowym dozowaniem na dalszą część linii produkcyjnej) substancji żrących, trujących i niebezpiecznych wraz z wymaganym wyposażeniem i kompletnymi instalacjami chemoodpornymi – instalacje przesyłowe, dozujące, mieszające (rury pojedyncze i dwuścienne z systemem detekcji) oraz elementy instalacji transportu oparów / gazów do instalacji oczyszczania – płuczek / skruberów. Produkcja jest poprzedzona wykonaniem projektu zbiornika dozorowego.
Produkujemy zbiorniki magazynowe bezciśnieniowe UDT do posadowienia zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, o dowolnych, nawet nietypowych wymiarach i szerokim zakresie pojemności (ograniczenia wynikają jedynie z technologii produkcji lub warunków transportu). W ramach projektu dokonujemy obliczeń wytrzymałościowych, co pozwala zagwarantować żywotność i wytrzymałość zbiornika na długie lata.
zbiorniki magazynowe o niestandardowych kształtach.
Kiedy zbiornik magazynowy podlega pod dozór Urzędu Dozoru Technicznego?
Według zapisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu, Dz.U. 2012, poz. 1468 wydanego na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym, t.j. Dz.U. 2019, poz. 667, pod dozór techniczny podlegają m.in. poniższe urządzenia z grupy urządzeń bezciśnieniowych:
zbiorniki bezciśnieniowe i niskociśnieniowe przeznaczone do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych,
zbiorniki bezciśnieniowe i niskociśnieniowe przeznaczone do magazynowania materiałów trujących lub żrących.
Zagadnienia związane ze zbiornikami dozorowymi UDT poruszyliśmy w jednym z odcinków naszego podcastu „Zbiorniki pełne rozwiązań – sztuka projektowania i bezpiecznej eksploatacji”: Odcinek 6: Kiedy zbiornik podlega pod dozór UDT?.
Tabela 1: Formy dozoru technicznego zależnie od czynnika roboczego i pojemności zbiornika
Zgodnie z przytoczoną tabelą 1 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. magazynowanie czynnika, który określa się jako „bardzo toksyczny” kwalifikuje się do procedury UDT (dozór techniczny uproszczony) nawet przy pojemnościach poniżej 60 dm3. Dokładne zdefiniowanie rodzaju pojemników, jakie podlegają dozorowi UDT, bywa jednak skomplikowane ze względu na brak zrozumiałych definicji. Jako jedyne kryterium zakłada się bowiem pojemność, w wyniku czego nawet ta niewielka klasyfikuje się do procedury dozoru uproszczonego.
Warto w tym miejscu wspomnieć o rozporządzeniu w sprawie rodzajów urządzeń technicznych, które wskazuje, iż dozorowi technicznemu podlegają dodatkowo (oprócz opisanych w tab. 1 rozporządzenia) zbiorniki przeznaczone do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych o temperaturze zapłonu do 61 st. C oraz przy ilości czynnika powyżej 1000 dm3.
Niestety nie ma zamkniętego katalogu substancji, który byłby użytkowy i minimalizowałby nadinterpretację wskazując czy dany zbiornik podlega pod dozór UDT czy też nie. Bazując na doświadczeniu poniżej zamieściliśmy przykładowe substancje, dla których wykonuje się zbiorniki dozorowe z tworzywa sztucznego:
magazynowanie ścieków żrących o określonym składzie chemicznym
magazynowanie innych środków żrących i trujących, stężonych zasad i kwasów
W sytuacjach wątpliwych (często są to mieszaniny substancji) – jeśli karty charakterystyki na to nie wskazują lub nie posiadamy odpowiednich danych – warto przeanalizować jakie związki są używane w procesie technologicznym i skierować pytanie do Urzędu Dozoru Technicznego z prośbą o weryfikację danego medium.
Inną opcją może być pobór próbek np. ścieków, które często ciężko dokładnie określić – do badań, w różnych odstępach czasu – i w wyniku tychże badań stwierdzić czy są one żrące czy też nie.
Gdy mamy już pewność, że substancja, która będzie przechowywana w zbiorniku magazynowym, została zakwalifikowana jako niebezpieczna, zbiornik taki będzie podlegać obligatoryjnie dozorowi UDT. Paragraf 3 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego wskazuje na praktycznie wszystkie rodzaje zbiorników bezciśnieniowych i niskociśnieniowych, niezależnie od usytuowania, konstrukcji czy też charakteru ciśnienia pracy.
W każdym takim przypadku jako producent w pełni przejmujemy formalności związane z procedurami dozorowymi i uzgadniamy dokumentację techniczno-projektową w jednostce UDT.
Zgodnie z § 64 pkt 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 16 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego, jakim powinny odpowiadać zbiorniki bezciśnieniowe i niskociśnieniowe przeznaczone do magazynowania materiałów trujących lub żrących, Dz.U. 2002, nr 63, poz. 572. w uzasadnionych technicznie przypadkach, gdy materiał zbiornika jest bardzo odporny na działanie czynnika roboczego, a przygotowanie zbiornika do badań utrudnione lub zbiornik posiada podwójną ściankę i system monitorowania przecieków, organ właściwej jednostki dozoru technicznego może wydłużyć termin rewizji wewnętrznej lub próby szczelności albo wyrazić zgodę na zastąpienie jej innymi badaniami. Rewizja wewnętrzna powinna być przeprowadzana nie rzadziej niż co 10 lat. W przypadku zbiorników stalowych malowanych okres ten jest dwukrotnie krótszy.
Przebieg procesu realizacji w przypadku bezciśnieniowych zbiorników magazynowych dozorowych
KROK 1: Ustalenie potrzeb i zakresu inwestycji, przeprowadzenie wizji lokalnej, zebranie podstawowych danych charakteryzujących zbiornik magazynowy i jego środowisko pracy – efektem czego będzie doprecyzowanie założeń koncepcyjnych i wykonanie projektu.
KROK 3: Wykonanie prób kontroli jakości wyprodukowanego zbiornika po stronie producenta i przy udziale inspektorów UDT oraz przygotowanie tzw. „paszportu zbiornika”.
KROK 4: Montaż zbiornika i przeprowadzenie ostatnich testów szczelności, potwierdzonych protokołami wykonania czynności dozoru technicznego – badania sprawdzającego.
KROK 5: Przygotowanie indywidualnej instrukcji eksploatacyjnej zbiornika i zgłoszenie go do czynnej eksploatacji (po stronie Zamawiającego).
Zbiór ustaw i rozporządzeń dotyczących zbiorników dozorowych UDT
Zbiorniki magazynowe – zabezpieczenie przed wyciekiem substancji
Według § 11.1. Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 16 kwietnia 2002 r. w przypadkach, gdy pojemność zbiornika przekracza 1 m3 dla cieczy żrących i bardzo toksycznych, należy przewidzieć wykonanie odrębnego zabezpieczenia przed przenikaniem czynnika roboczego do gruntu oraz do wód powierzchniowych i gruntowych. Na konkretne rozwiązania chroniące przed wyciekiem wskazuje paragraf § 11.2:
podwójna ścianka zbiornika i monitorowanie przestrzeni międzyściankowej,
zbiornik rezerwowy, ściana osłonowa, obwałowanie lub taca,
hermetyczne pomieszczenie z drzwiami umiejscowionymi na odpowiedniej wysokości, w którym jest ustawiony zbiornik,
geomembrana.
W przypadku produkowanych przez nas zbiorników magazynowych stosujemy drugi płaszcz w konstrukcji zbiornika, który odgrywa rolę wanny wychwytującej (jest to tzw. zbiornik dwupłaszczowy), płaszcz z systemem monitorowania szczelności/wycieków lub też wykonujemy zbiornik w wannie zabezpieczająco-wychwytującej.
Zbiorniki magazynowe dozorowe z tworzywa sztucznego – przykładowe realizacje, z którymi warto się zapoznać
Zbiorniki dozorowe UDT na NaOH i HCl wraz z absorberem oparów i stacją NO
Firma Amargo znajduje się wśród czołowych firm takich jak Weber Polska, Imfitex, Remer, Lech-Plast, Trokotex, Termochem, flstech, PE-System, Aquaworld, 3aqua , Skorpio, Splastic, ChemicTank, Brenal, Apakor zajmujących się zbiornikami.
Przykłady bezciśnieniowych zbiorników magazynowych UDT z tworzywa w zależności od przechowywanej substancji
Produkujemy zbiorniki na ścieki radioaktywne, do budowy których wykorzystujemy specjalny typ chemoodpornego tworzywa laminowanego. Zajmujemy się także renowacją starych zbiorników stalowych z powłoką gumową, które uległy silnej korozji i ich nieszczelność stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska, a także personelu.
Produkujemy zbiorniki chemoodporne na ścieki powstające w procesach technologicznych. Zbiorniki wykonujemy o dużych pojemnościach, naziemne, o kształcie prostopadłościennym lub cylindrycznym.
Oszczędzimy Twój czas dzięki kompleksowej realizacji inwestycji
Możesz liczyć na kompleksowe wykonanie zlecenia i pełne wsparcie na każdym etapie inwestycji, w tym:
wstępne przygotowanie oraz sprecyzowanie Twoich wymagań i oczekiwań,
opracowanie i skompletowanie pełnej dokumentacji techniczno-projektowej,
dobór optymalnego tworzywa i rozwiązania konstrukcyjnego,
uzgodnienie dokumentacji techniczno-projektowej zbiornika chemoodpornego w Urzędzie Dozoru Technicznego,
produkcję zbiornika wraz z późniejszą procedurą kontroli jakości (m.in. przeprowadzenie prób szczelności, ocena zgodności z dokumentacją techniczną oraz testy wytrzymałościowe i badanie ultradźwiękami we własnym przyzakładowym laboratorium),
transport, rozładunek, montaż wraz z uruchomieniem i przeprowadzeniem testów na medium właściwym,
wyposażenie całej infrastruktury niezbędnej funkcjonowania zbiorników w ciągu produkcyjnym i technologicznym – m.in. kolektory, rurociągi, systemy rozładunku, pompowania, absorbery,
kompletowanie i dostawa asortymentu towarzyszącego, np. rur, kształtek czy armatury,
wsparcie przy zgłoszeniu zbiornika do eksploatacji (UDT),
gwarancja późniejszego serwisu, napraw lub modernizacje zbiornika.
Zapewnimy Ci najwyższy poziom bezpieczeństwa i trwałość zbiornika na lata
Dla Amargo bezpieczeństwo to podstawa. Produkowane przez nas zbiorniki magazynowe spełniają wytyczne Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 16 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego, jakim powinny odpowiadać zbiorniki bezciśnieniowe i niskociśnieniowe przeznaczone do magazynowania materiałów trujących lub żrących.
Zbiorniki magazynowe Amargo produkujemy z certyfikowanych tworzyw spełniających wymagania zawarte w Polskich Normach oraz specyfikacjach technicznych UDT
W celu ochrony przed przedostaniem się czynników roboczych do otoczenia, zbiorniki wykonujemy z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci drugiego płaszcza (z opcją detekcji wycieków) lub z wanną wychwytującą
W każdym przypadku wykonujemy precyzyjne obliczenia statyczne zbiornika
W zależności od warunków magazynowania zbiornik wyposażamy w instalację grzejną z pełną automatyką oraz dodatkowe komponenty wspomagające pracę zbiornika
ZBIORNIKI MAGAZYNOWE CHEMOODPORNE – ZASTOSOWANIE
Magazynowanie chemikaliów w zakładach przemysłowych jest niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstw w wielu branżach. Chemoodporne zbiorniki magazynowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba przechowywania substancji niebezpiecznych, które ze względu na swoje właściwości wymagają szczególnego postępowania.
Zastosowanie zbiorników magazynowych chemoodpornych Amargo według branż:
przemysł ciężki
przemysł energetyczny
przemysł farmaceutyczny
przemysł petrochemiczny
przemysł chemiczny
przemysł farb i lakierów
przemysł spożywczy (m.in. browary, producenci napojów)
przemysł celulozowo-papierniczy
przemysł włókienniczy
przemysł oponiarski
stacje uzdatniania wody, zakłady wodociągów
oczyszczalnie ścieków
Z JAKICH TWORZYW PRODUKUJEMY ZBIORNIKI MAGAZYNOWE
Zbiorniki magazynowe wykonujemy z niekorodujących tworzyw odpornych na warunki atmosferyczne oraz promienie UV. Materiał dobieramy stosownie do właściwości substancji, jaka ma być przechowywana oraz warunków pracy zbiornika. W przypadku, gdy zbiornik będzie służył do magazynowania substancji palnych, do produkcji wykorzystujemy tworzywo antystatyczne.
Do produkcji zbiorników chemoodpornych najczęściej stosujemy tworzywa sztuczne PE100, PE100 RC, PP-H, PP-C, PCV, PVC-U, PVC-C, PVDF, E-CTFE, PFA, a także żywice GRP/TWS/FRP – konstrukcje kompozytowe poliestrowe i winyloestrowe oraz hybrydowe konstrukcje zespolone: liner chemoodporny i ścianka konstrukcyjna z kompozytu szklanego.
Zbiorniki o materiałowo jednorodnej ściance
(zgrzewane z ekstrudowanych płyt lub z rur beznaprężeniową technologią nawojową – ekstrudowanej wstęgi tworzywa: ścianka lita/strukturalna)
a) PE High Density UV (PE-HD, HDPE) – polietylen o dużej gęstości, stosowany np. do produkcji zbiorników magazynowania ługu sodowego b) PE100 RC – polietylen charakteryzujący się dużą wytrzymałością na obciążenia udarowe oraz nadzwyczajną odpornością na powolną propagację pęknięć (według ISO 13479 8760 h vs. >1000 h dla HDPE) c) homopolimer polipropylenu PP-H (dobra odporność chemiczna na działanie większości związków organicznych) d) kopolimer polipropylenu PP-C (podwyższona udarność także w niższych temperaturach, zakres użycia od −20 do +80oC) e) polichlorek winylu (stosowany również jako wkład do zbiornika z innego tworzywa) typ PVC-U lub PVC-C
Zbiorniki o układzie warstwowym
a) płaszcz zewnętrzny z PEHD, wkład z PVC b) płaszcz zewnętrzny z PEHD, wkład z PVDF/E-CTFE – ze względu na koszty są one stosowane w małych grubościach jako linery, np. od 2–3 do maks. 4 mm
Zbiorniki kompozytowe
żywice chemoodporne wzmacniane włóknem szklanym (GRP, FRP, TWS): a) układ żywic pokryty warstwą wykańczającą b) konstrukcje wielowarstwowe, np. liner wewnętrzny z tworzywa PE, PP, PVC, PVDF, E-CTFE, PFA (zapewniający niezwykle wysoką odporność chemiczną i temperaturową) + jako konstrukcja kompozyt o wysokiej odporności antykorozyjnej i chemicznej
Kanały chemoodporne
Do odprowadzenia trujących i żrących oparów ze zbiornika stosujemy kanały chemoodporne wykonane z odpornych tworzyw (m.in. polichlorku winylu PVC, polietylenu, polipropylenu, polipropylenu trudnozapalnego PPs lub wykonania z możliwością odprowadzenia ładunków elektrostatycznych – PE-EL lub PPs-EL).
ZAKRES POJEMNOŚCIOWY ZBIORNIKÓW MAGAZYNOWYCH
Chcemy, by proponowane rozwiązania były jak najbardziej ekonomiczne, dlatego zalecamy, by gabaryty zbiorników magazynowych nie przekraczały wymiarów, które mają znaczący wpływ na wzrost kosztów transportu. W poniższej tabeli uwzględniliśmy wymiary w zależności od rodzaju zbiornika (tabela poniżej).
Rodzaj zbiornika
Zakres wymiarów
Zbiorniki cylindryczne oraz prostopadłościenne zgrzewane / spawane
średnica / szerokość: 0,6 – 3,2 m (zapewniająca ekonomiczny transport)
średnica / szerokość: 4,5 – 5,5 m (konieczność zamówienia specjalnego transportu z pilotem co powoduje znaczący wzrost kosztów)
wysokość / długość: 0,5 – 10 m (maks. 13 m) (na ogół oscyluje ok. 8 m)
WYPOSAŻENIE DODATKOWE ZBIORNIKÓW W ZALEŻNOŚCI OD POTRZEB
Poziomowskaz suchy z listwą wysokości napełnienia
Czujnik przecieku do wanny
Czujnik przepełnienia zbiornika
Sterowniki do czujników
Stycznik poziomu (montaż na poziomowskazie suchym)
Czujnik radarowy + osłona z PE
Daszek ochronny do wanny
Lanca ssąca z zaworem zwrotnym PVC D32 , Lmax 4000 mm
Lanca ssąca z zaworem zwrotnym PVC D63 , Lmax 4000 mm
Kolano 180 stopni odpowietrzające, zabezpieczone siatką, Dmax 160 mm
Prześlij zapytanie, a my powrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Jeśli szukasz zbiornika do magazynowania substancji niebezpiecznych, zachęcamy do kontaktu. Najlepszym sposobem będzie wypełnienie i przesłanie formularza doboru zbiornika chemoodpornego, który możesz pobrać powyżej. Znajdują się w nim najważniejsze parametry, które pozwolą nam na poznanie Twoich potrzeb i sprawne przygotowanie wstępnej wyceny.