ZAKRES PUBLIKACJI: ZBIORNIK PRZECIWPOŻAROWY
OBIEKT: SCHRONISKO GÓRSKIE

Ekstremalne warunki nam nie straszne – zbiornik przeciwpożarowy w schronisku górskim z zimową wyprawą na czele

Cel inwestycji

Zapewnienie odpowiedniego zapasu wody do celów przeciwpożarowych w budynku schroniska.

Współpraca z firmą wykonującą instalacje przeciwpożarowe w schronisku górskim była kolejną z naszych wspólnych realizacji (wcześniejsza dotyczyła zbiornika na wodę dla biurowca >>). Tym razem naszym zadaniem było zapewnienie odpowiedniego zapasu wody do celów przeciwpożarowych dzięki zabudowie zbiornika na wodę w pomieszczeniu pompowni znajdującym się w budynku schroniska. Zbiornik przeciwpożarowy stanowi element wykonywanej instalacji gaszenia mgłą wodną.

Zbiornik przeciwpożarowy w trudnych warunkach lokalizacyjnych – wyzwania

Z pozoru przyjemna realizacja nie należała do najłatwiejszych. Wyzwaniem było dostosowanie gabarytów zbiornika ppoż. do nietypowego, wręcz bardzo trudnego, ciasnego pomieszczenia w kształcie trapezu i ze skośnym sufitem (poniżej publikujemy poglądowy rzut pompowni). Zapewnienie odpowiedniej pojemności zbiornika wiązało się z jego zabudową dosłownie co do kilku centymetrów od sąsiadujących z nim ścian.

Dodatkowe uwarunkowania lokalizacyjne tj. położenie schroniska na 1670 m n.p.m. wymagały odpowiedniej organizacji pod kątem logistycznym – dostawa materiału oraz narzędzi była konieczna jeszcze przed otwarciem szlaku.

Wszystko to o czym wspominamy eliminowało możliwość zabudowy zbiornika ppoż. w całości – zarówno od strony logistycznej jak i ekonomicznej było to po prostu niemożliwe.

By dotrzeć na miejsce, ekipa realizująca montaż zbiornika w schronisku musiała się zmierzyć z pieszą wędrówką (na koniec wrzucamy kilka zdjęć pięknych widoków, które nam towarzyszyły!).

Charakterystyka zbiornika ppoż. zabudowanego w schronisku w pigułce

 • zbiornik był elementem instalacji zabezpieczenia przeciwpożarowego (instalacja mgły wodnej),
 • pojemność użytkowa zbiornika wyniosła 6 m3,
 • wymiary wewnętrzne zbiornika: 1200 mm x 3300 mm x 2100 mm,
 • na dnie zbiornika ppoż. przewidziano wzmocnienie do montażu pompy zatapialnej podłączonej do systemu mgły wodnej (wyposażenie po stronie firmy wykonującej instalację ppoż. w obiekcie) – w zbiorniku znalazły się dwie pompy zatapialne (główna i dobijająca),
 • wąż do podłączenia do instalacji ppoż. został wyprowadzony przez pokrywę zbiornika,
 • właz awaryjny został ulokowany na dachu zbiornika (w części pomieszczenia z wyższym sufitem).

Zbiornik ppoż. z tworzywa jako element instalacji gaszenia mgłą wodną

Zbiornik na wodę wykonany w technologii AmargTank MultiPower® z płyt modułowych tworzywa idealnie sprawdza się jako element instalacji gaszenia za pomocą mgły wodnej. Jego konstrukcja eliminuje konieczność stosowania stalowych wzmocnień narażonych na korozję, co w konsekwencji może powodować nieprawidłowe działanie systemu mgły wodnej i generować dodatkowe koszty eksploatacji i prac konserwacyjnych.

Jaki zbiornik na wodę da się zabudować w ciasnym pomieszczeniu bez ingerencji w konstrukcję budynku?

Budowę zbiornika na miejscu umożliwia stosowana przez Amargo technologia konstrukcji AmargTank MultiPower®, wykorzystywana przy wewnętrznych zbiornikach na wodę – tj. montaż z certyfikowanych, pojedynczych płyt modułowych MultiPower. Ze względu na położenie schroniska wysoko w górach dostarczenie w zbiornika w całości byłoby mocno utrudnione i przede wszystkim to dyskwalifikowało takie rozwiązanie. Nawet gdyby budynek znajdował się w bardziej sprzyjającej lokalizacji, dostarczenie całego zbiornika do pomieszczenia pompowni zlokalizowanej w jednym ze skrzydeł schroniska wymuszałoby ingerencję w konstrukcję budynku. To z kolei generowałoby duże koszty i wydłużało czas prowadzonej inwestycji.

Zadanie związane z montażem zbiornika ppoż. na miejscu zostało wykonane w kilka dni.

BIM

Projektowanie zbiorników modułowych

Wykorzystaj potencjał technologii BIM

Projektujesz instalacje sanitarne i przeciwpożarowe, których element stanowi zbiornik magazynowy wody? Pobierz biblioteki Revit zbiorników AmargTank MultiPower®, które są odpowiedzią na aktualne trendy i wysokie wymagania stawiane przez branżę instalacyjną. Modele BIM niosą szereg korzyści dla projektantów, wykonawców i inwestorów.

Na koniec kilka obiecanych wcześniej zdjęć z wyprawy 🙂

Odkryj tajniki zbiorników modułowych!

Zwiększ kompetencje w obszarze nowych technologii i wykorzystuj zdobytą wiedzę w swoich projektach i inwestycjach z zakresu instalacji sanitarnych oraz przeciwpożarowych.

Realizujesz inwestycję, w której doskonale sprawdzi się wbudowany zbiornik na wodę z tworzywa sztucznego? Skontaktuj się z nami!

Jeśli szukasz zbiornika na wodę do celów przeciwpożarowych, zachęcamy do kontaktu. Najlepszym sposobem będzie wypełnienie i przesłanie formularza doboru zbiornika na wodę. Znajdują się w nim najważniejsze parametry, które pozwolą nam na poznanie Twoich potrzeb i sprawne przygotowanie wstępnej wyceny.
  Interesuje mnie wiedza z zakresu zbiorników i instalacji z tworzyw sztucznych, dlatego zamawiam bezpłatną usługę newslettera edukacyjnego, która świadczona jest zgodnie z Regulaminem, jednocześnie wyrażając zgodę na dostarczanie newslettera na podany adres e-mail i wyrażając zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych.

  Administratorem danych jest AMARGO sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Koprkach, ul. Jaśminowa 16, 05-850 Ożarów Mazowiecki, adres e-mail: ado@amargo.pl. Dane podane w powyższym formularzu będę przetwarzane w celu przesłania pliku z poradnikiem firmy Amargo, z uwagi na uzasadniony interes administratora, polegający na odpowiadaniu na kierowane zgłoszenie. Jeżeli wyrażą Państwo chęć, adres e-mail będzie przetwarzany również w celu dostarczenia newsletteru, a więc świadczenia zamówionej usługi. Posiadają Państwo określone prawa wobec przetwarzanych danych osobowych, tj. dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przenoszenia, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, jak i wniesienia skargi do odpowiedniego organu (Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa). Podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek konieczne do spełnienia określonego celu. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych zawartych jest w Polityce Prywatności.

  Kategoria: Realizacje