ZAKRES PUBLIKACJI: ZBIORNIK PRZECIWPOŻAROWY
OBIEKT: SCHRONISKO GÓRSKIE

Ekstremalne warunki nam nie straszne – zbiornik przeciwpożarowy w schronisku górskim z zimową wyprawą na czele

Cel inwestycji

Zapewnienie odpowiedniego zapasu wody do celów przeciwpożarowych w budynku schroniska.

Współpraca z firmą wykonującą instalacje przeciwpożarowe w schronisku górskim była kolejną z naszych wspólnych realizacji (wcześniejsza dotyczyła zbiornika na wodę dla biurowca >>). Tym razem naszym zadaniem było zapewnienie odpowiedniego zapasu wody do celów przeciwpożarowych dzięki zabudowie zbiornika na wodę w pomieszczeniu pompowni znajdującym się w budynku schroniska. Zbiornik przeciwpożarowy stanowi element wykonywanej instalacji gaszenia mgłą wodną.

Zbiornik przeciwpożarowy w trudnych warunkach lokalizacyjnych – wyzwania

Z pozoru przyjemna realizacja nie należała do najłatwiejszych. Wyzwaniem było dostosowanie gabarytów zbiornika ppoż. do nietypowego, wręcz bardzo trudnego, ciasnego pomieszczenia w kształcie trapezu i ze skośnym sufitem (poniżej publikujemy poglądowy rzut pompowni). Zapewnienie odpowiedniej pojemności zbiornika wiązało się z jego zabudową dosłownie co do kilku centymetrów od sąsiadujących z nim ścian.

Dodatkowe uwarunkowania lokalizacyjne tj. położenie schroniska na 1670 m n.p.m. wymagały odpowiedniej organizacji pod kątem logistycznym – dostawa materiału oraz narzędzi była konieczna jeszcze przed otwarciem szlaku.

Wszystko to o czym wspominamy eliminowało możliwość zabudowy zbiornika ppoż. w całości – zarówno od strony logistycznej jak i ekonomicznej było to po prostu niemożliwe.

By dotrzeć na miejsce, ekipa realizująca montaż zbiornika w schronisku musiała się zmierzyć z pieszą wędrówką (na koniec wrzucamy kilka zdjęć pięknych widoków, które nam towarzyszyły!).

Charakterystyka zbiornika ppoż. zabudowanego w schronisku w pigułce

  • zbiornik był elementem instalacji zabezpieczenia przeciwpożarowego (instalacja mgły wodnej),
  • pojemność użytkowa zbiornika wyniosła 6 m3,
  • wymiary wewnętrzne zbiornika: 1200 mm x 3300 mm x 2100 mm,
  • na dnie zbiornika ppoż. przewidziano wzmocnienie do montażu pompy zatapialnej podłączonej do systemu mgły wodnej (wyposażenie po stronie firmy wykonującej instalację ppoż. w obiekcie) – w zbiorniku znalazły się dwie pompy zatapialne (główna i dobijająca),
  • wąż do podłączenia do instalacji ppoż. został wyprowadzony przez pokrywę zbiornika,
  • właz awaryjny został ulokowany na dachu zbiornika (w części pomieszczenia z wyższym sufitem).

Zbiornik ppoż. z tworzywa jako element instalacji gaszenia mgłą wodną

Zbiornik na wodę wykonany z płyt modułowych tworzywa idealnie sprawdza się jako element instalacji gaszenia za pomocą mgły wodnej. Jego konstrukcja eliminuje konieczność stosowania stalowych wzmocnień narażonych na korozję, co w konsekwencji może powodować nieprawidłowe działanie systemu mgły wodnej i generować dodatkowe koszty eksploatacji i prac konserwacyjnych.

Jaki zbiornik na wodę da się zabudować w ciasnym pomieszczeniu bez ingerencji w konstrukcję budynku?

Budowę zbiornika na miejscu umożliwia stosowana przez Amargo technologia konstrukcji, wykorzystywana przy wewnętrznych zbiornikach na wodę – tj. montaż z certyfikowanych, pojedynczych płyt modułowych MultiPower. Ze względu na położenie schroniska wysoko w górach dostarczenie w zbiornika w całości byłoby mocno utrudnione i przede wszystkim to dyskwalifikowało takie rozwiązanie. Nawet gdyby budynek znajdował się w bardziej sprzyjającej lokalizacji, dostarczenie całego zbiornika do pomieszczenia pompowni zlokalizowanej w jednym ze skrzydeł schroniska wymuszałoby ingerencję w konstrukcję budynku. To z kolei generowałoby duże koszty i wydłużało czas prowadzonej inwestycji.

Zadanie związane z montażem zbiornika ppoż. na miejscu zostało wykonane w kilka dni.

Na koniec kilka obiecanych wcześniej zdjęć z wyprawy 🙂

Realizujesz inwestycję, w której doskonale sprawdzi się wbudowany zbiornik na wodę z tworzywa sztucznego? Skontaktuj się z nami!

Jeśli szukasz zbiornika na wodę do celów przeciwpożarowych, zachęcamy do kontaktu. Najlepszym sposobem będzie wypełnienie i przesłanie formularza doboru zbiornika na wodę. Znajdują się w nim najważniejsze parametry, które pozwolą nam na poznanie Twoich potrzeb i sprawne przygotowanie wstępnej wyceny.