ZAKRES PUBLIKACJI: ZBIORNIK PRZECIWPOŻAROWY
OBIEKT: BUDYNEK BIUROWY

W celu spełnienia aktualnych standardów i wymagań z zakresu ochrony przeciwpożarowej w jednym z krakowskich biurowców realizowano budowę pełnej instalacji ppoż. Jeden z jej elementów stanowił wewnętrzny zbiornik na wodę, w którym miała być magazynowana woda wykorzystywana w celach gaśniczych.

W ramach realizacji instalacji przeciwpożarowej w formule zaprojektuj-wybuduj wykonaliśmy 18 000-litrowy zbiornik na wodę ppoż. w technologii AmargTank MultiPower® z płyt modułowych .

Spełnienie standardów ochrony przeciwpożarowej

Krakowski biurowiec został wybudowany we wcześniejszych latach, natomiast aby spełnić aktualne standardy i wymagania z zakresu ochrony przeciwpożarowej zlecono realizację pełnej instalacji ppoż. wraz ze zbiornikiem magazynowym wody.

Naszemu Klientowi (wykonawcy całej instalacji) zależało na tym, aby kompleksowo wykonać zbiornik, wraz z montażem w obiekcie i przeprowadzeniem prób szczelności.

Wewnętrzny zbiornik przeciwpożarowy budowany na miejscu dzięki technologii modułowej

Bardzo często zbiorniki ppoż. montuje się w nieużytkowanych, podpiwniczonych pomieszczeniach z utrudnionym dostępem, do których prowadzą wąskie i ciasne ciągi komunikacyjne. Jest to w pełni zrozumiałe, ale bywa, że komplikuje sprawę, bo uniemożliwia wniesienie „gotowego” zbiornika. Dzięki technologii modułowej AmargTank MultiPower® takie ograniczenia praktycznie nie występują.

Pomieszczenie biurowca, dla którego projektowano zbiornik nie było co prawda „trudne” lokalizacyjnie i posiadało wejście od zewnątrz (w ramach prac związanych z instalacją ppoż. istniejąca ściana została wyburzona i wykonano szerszy otwór drzwiowy), natomiast ze względu na to, że otwór ten nie był wystarczający do wniesienia zbiornika w całości, propozycja budowy zbiornika z tworzywowych płyt modułowych realizowana na miejscu okazała się najlepszym rozwiązaniem.

Dzięki temu rozwiązaniu nie było potrzeby wykonywania dodatkowych prac naruszających konstrukcję budynku i generujących nieplanowane koszty.

Rozpoczęcie prac budowy zbiornika ppoż. w pomieszczeniu biurowca.

Zbiornik zapasowy wody do instalacji tryskaczowej z płyt tworzywa sztucznego

Nowy bezciśnieniowy zbiornik na wodę do celów przeciwpożarowych o pojemności 18 m3 będzie służył do zasilania instalacji tryskaczowej biurowca.

Dokładne wymiary zbiornika uwarunkowane jego pojemnością użytkową dostosowaliśmy do istniejącego pomieszczenia. Zależało nam, by finalnie zapewnić najbardziej optymalny gabaryt (w przypadku tego projektu optymalizowano wysokość zbiornika), rozmieszczenie króćców i ich średnice.

Montaż modułowego zbiornika wewnętrznego powinien się odbywać na idealnie płaskiej posadzce, bez uskoków i spadków większych niż 1%. Ten warunek był spełniony – istniejące podłoże było odpowiednie do posadowienia zbiornika, w związku z czym nie było potrzeby wykonywania dodatkowego podestu.

Ściany zbiornika przeciwpożarowego zostały wykonane z modułów panelowych copolimerowych z tworzywa PP-C UV o budowie przestrzennej (obustronnie zamkniętej wewnętrznej kratownicy tworzywowej), natomiast jego dno oraz dach z płyty litej PP-H.

Zbiornik w trakcie montażu – na zdjęciach widoczne przekroje wzmocnionych płyt modułowych z tworzywa PP-C.

Zbiornik ppoż. przed ukończeniem prac
Zbiornik na wodę gotowy do przeprowadzenia prób szczelności

Zbiornik wody ppoż. wyposażyliśmy w przewód ssawny, przewód zasilający, przelew, odpowietrzenie oraz szczelny właz inspekcyjny 600 x 600 mm umiejscowiony w pokrywie rezerwuaru. Pozostałe wyposażenie zbiornika na wodę zrealizował wykonawca instalacji przeciwpożarowej.

Montaż zbiornika za pomocą zgrzewania doczołowego wykonali certyfikowani przez Instytut Spawalnictwa Tworzyw Sztucznych pracownicy Amargo. Zwieńczeniem prac było przeprowadzenie prób szczelności potwierdzonych stosownym protokołem.

Dzięki całej realizacji biurowiec spełni wymagania przepisów prawa budowlanego i zabezpieczeń przeciwpożarowych.

BIM

Projektowanie zbiorników modułowych

Wykorzystaj potencjał technologii BIM

Projektujesz instalacje sanitarne i przeciwpożarowe, których element stanowi zbiornik magazynowy wody? Pobierz biblioteki Revit zbiorników AmargTank MultiPower®, które są odpowiedzią na aktualne trendy i wysokie wymagania stawiane przez branżę instalacyjną. Modele BIM niosą szereg korzyści dla projektantów, wykonawców i inwestorów.

Czym charakteryzuje się zbiornik na wodę AmargTank MultiPower®?

Zbiornik na wodę wykonany w technologii modułowej AmargTank MultiPower® nie posiada stalowych wzmocnień narażonych na korozję, co z pewnością wpływa na minimalizację kosztów eksploatacji i potencjalnych remontów. Wzmocnienia płyt zbiornika stanowią poprzeczne żebra usztywniające w rozstawie w obu kierunkach co 50 / 100 mm, co przypomina swoim układem plaster miodu.

Certyfikowane materiały konstrukcyjne oraz właściwości tworzywa zapewniają czystość wody. Dzięki temu elementy instalacji ppoż. są chronione przed wtórnym zanieczyszczeniem.

Ponadto zbiornik wykonany z płyt panelowych ze stabilizacją na UV i starzenie charakteryzuje się znacznie większą wytrzymałością, stabilnością i sztywnością, aniżeli zbiornik wykonany w innej technologii. Wszystkie te cechy eliminują ryzyko wystąpienia przecieku i zalania pomieszczenia.

Odkryj tajniki zbiorników modułowych!

Zwiększ kompetencje w obszarze nowych technologii i wykorzystuj zdobytą wiedzę w swoich projektach i inwestycjach z zakresu instalacji sanitarnych oraz przeciwpożarowych.

Prześlij zapytanie, a my powrócimy do Ciebie z odpowiedzią

Jeśli szukasz zbiornika na wodę do celów przeciwpożarowych, zachęcamy do kontaktu. Najlepszym sposobem będzie wypełnienie i przesłanie formularza doboru zbiornika na wodę. Znajdują się w nim najważniejsze parametry, które pozwolą nam na poznanie Twoich potrzeb i sprawne przygotowanie wstępnej wyceny.
    Interesuje mnie wiedza z zakresu zbiorników i instalacji z tworzyw sztucznych, dlatego zamawiam bezpłatną usługę newslettera edukacyjnego, która świadczona jest zgodnie z Regulaminem, jednocześnie wyrażając zgodę na dostarczanie newslettera na podany adres e-mail i wyrażając zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych.

    Administratorem danych jest AMARGO sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Koprkach, ul. Jaśminowa 16, 05-850 Ożarów Mazowiecki, adres e-mail: ado@amargo.pl. Dane podane w powyższym formularzu będę przetwarzane w celu przesłania pliku z poradnikiem firmy Amargo, z uwagi na uzasadniony interes administratora, polegający na odpowiadaniu na kierowane zgłoszenie. Jeżeli wyrażą Państwo chęć, adres e-mail będzie przetwarzany również w celu dostarczenia newsletteru, a więc świadczenia zamówionej usługi. Posiadają Państwo określone prawa wobec przetwarzanych danych osobowych, tj. dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przenoszenia, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, jak i wniesienia skargi do odpowiedniego organu (Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa). Podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek konieczne do spełnienia określonego celu. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych zawartych jest w Polityce Prywatności.

    Kategoria: Realizacje