ZAKRES PUBLIKACJI: ZBIORNIK PRZECIWPOŻAROWY
OBIEKT: BUDYNEK BIUROWY

Wewnętrzny zbiornik modułowy na wodę ppoż. dla biurowca w celu spełnienia standardów ochrony przeciwpożarowej

Cel inwestycji

Spełnienie aktualnych standardów i wymagań z zakresu ochrony przeciwpożarowej poprzez realizację pełnej instalacji ppoż., której jeden z elementów stanowił wewnętrzny zbiornik na wodę.

W ramach realizacji instalacji przeciwpożarowej w budynku biurowym w Krakowie wykonaliśmy 18 000-litrowy zbiornik na wodę ppoż. z płyt modułowych MultiPower w formule zaprojektuj-wybuduj.

Spełnienie standardów ochrony przeciwpożarowej

Krakowski biurowiec został wybudowany we wcześniejszych latach, natomiast aby spełnić aktualne standardy i wymagania z zakresu ochrony przeciwpożarowej zlecono realizację pełnej instalacji ppoż., której jednym z elementów jest zbiornik na wodę Amargo.

Naszemu Klientowi zależało na tym, aby kompleksowo wykonać zbiornik, wraz z montażem i przeprowadzeniem prób szczelności.

Wewnętrzny zbiornik przeciwpożarowy budowany na miejscu

Bardzo często zbiorniki ppoż. montuje się w nieużytkowanych, podpiwniczonych pomieszczeniach z utrudnionym dostępem, do których prowadzą wąskie i ciasne ciągi komunikacyjne. Pomieszczenie biurowca, w którym został umieszczony zbiornik nie było co prawda „trudne” lokalizacyjnie i posiadało wejście od zewnątrz (w ramach prac związanych z instalacją ppoż. istniejąca ściana została wyburzona i wykonano szerszy otwór drzwiowy), natomiast ze względu na to, że otwór ten nie był wystarczający do wniesienia zbiornika w całości, propozycja budowy zbiornika z tworzywowych płyt modułowych realizowana na miejscu okazała się najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu nie było potrzeby wykonywania dodatkowych prac naruszających konstrukcję budynku i generujących nieplanowane koszty.

Rozpoczęcie prac budowy zbiornika ppoż. w pomieszczeniu biurowca.

Zbiornik zapasowy wody do instalacji tryskaczowej z płyt tworzywa sztucznego

Nowy bezciśnieniowy zbiornik na wodę do celów przeciwpożarowych o pojemności 18 m3 będzie służył do zasilania instalacji tryskaczowej biurowca.

Dokładne wymiary zbiornika uwarunkowane jego pojemnością użytkową dostosowaliśmy do istniejącego pomieszczenia. Zależało nam, by finalnie zapewnić najbardziej optymalny gabaryt (w przypadku tego projektu optymalizowano wysokość zbiornika), rozmieszczenie króćców i ich średnice.

Montaż modułowego zbiornika wewnętrznego powinien się odbywać na idealnie płaskiej posadzce, bez uskoków i spadków większych niż 1%. Ten warunek był spełniony – istniejące podłoże było odpowiednie do posadowienia zbiornika, w związku z czym nie było potrzeby wykonywania dodatkowego podestu.

Ściany zbiornika przeciwpożarowego zostały wykonane z modułów panelowych copolimerowych z tworzywa PP-C UV o budowie przestrzennej (obustronnie zamkniętej wewnętrznej kratownicy tworzywowej), natomiast jego dno oraz dach z płyty litej PP-H.

Zbiornik w trakcie montażu – na zdjęciach widoczne przekroje wzmocnionych płyt modułowych z tworzywa PP-C.

Czym charakteryzuje się zbiornik na wodę z tworzywa?

Zbiornik na wodę z tworzywa nie posiada stalowych wzmocnień narażonych na korozję, co z pewnością wpłynie na minimalizację kosztów eksploatacji i potencjalnych remontów. Wzmocnienia płyt zbiornika stanowią poprzeczne żebra usztywniające w rozstawie w obu kierunkach co 50 / 100 mm, co przypomina swoim układem plaster miodu.

Certyfikowane materiały konstrukcyjne oraz właściwości tworzywa zapewnią czystość wody. Dzięki temu elementy instalacji ppoż. będą chronione przed wtórnym zanieczyszczeniem.

Ponadto zbiornik wykonany z płyt panelowych ze stabilizacją na UV i starzenie charakteryzuje się znacznie większą wytrzymałością, stabilnością i sztywnością, aniżeli zbiornik wykonany w innej technologii. Wszystkie te cechy eliminują ryzyko wystąpienia przecieku i zalania pomieszczenia.

Montaż zbiornika za pomocą zgrzewania doczołowego wykonali certyfikowani przez Instytut Spawalnictwa Tworzyw Sztucznych pracownicy Amargo.

Zbiornik wody ppoż. wyposażyliśmy w przewód ssawny, przewód zasilający, przelew, odpowietrzenie oraz szczelny właz inspekcyjny 600 x 600 mm umiejscowiony w pokrywie rezerwuaru. Pozostałe wyposażenie zbiornika na wodę zrealizował wykonawca instalacji przeciwpożarowej.

Zwieńczeniem prac było przeprowadzenie prób szczelności potwierdzonych stosownym protokołem.

Dzięki całej realizacji biurowiec spełni wymagania przepisów prawa budowlanego i zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Zbiornik ppoż. przed ukończeniem prac
Zbiornik na wodę gotowy do przeprowadzenia prób szczelności

Prześlij zapytanie, a my powrócimy do Ciebie z odpowiedzią

Jeśli szukasz zbiornika na wodę do celów przeciwpożarowych, zachęcamy do kontaktu. Najlepszym sposobem będzie wypełnienie i przesłanie formularza doboru zbiornika na wodę. Znajdują się w nim najważniejsze parametry, które pozwolą nam na poznanie Twoich potrzeb i sprawne przygotowanie wstępnej wyceny.