Bezciśnieniowy zbiornik dwupłaszczowy na wodę amoniakalną 25% z odbiorem UDT dla przedsiębiorstwa produkcyjnego

Początkowo w przedsiębiorstwie produkcyjnym woda amoniakalna była przechowywana w wielkogabarytowym, stalowym poziomym zbiorniku, którym dysponował zakład. Ze względu na jego dość dużą pojemność, magazynowanie jednorazowo tak znacznych ilości medium nie było ekonomiczne. Zdecydowano więc, by wodę amoniakalną przechowywać w kilku mauserach. Takie rozwiązanie także generowało pewne niedogodności i z czasem potrzeba przerodziła się w decyzję, by wyposażyć zakład w jeden zbiornik magazynowy o pojemności, która będzie optymalna do przechowywania pożądanych ilości wody amoniakalnej i o wymiarach dostosowanych do kubatury istniejącego pomieszczenia.

Gdy poznaliśmy wszystkie potrzeby naszego Klienta oraz warunki lokalizacyjne, przystąpiliśmy do realizacji zadania. Zbiornik na wodę amoniakalną o pojemności użytkowej 6,5 m3 przeznaczony do posadowienia wewnątrz pomieszczenia zakładu wyprodukowano jako konstrukcję zamkniętą, dwupłaszczową z dnem płaskim, które przylegało bezpośrednio do podłoża. Dach zbiornika także wykonano w wariancie płaskim. Płaszcz zbiornika o kształcie cylindrycznym, o średnicy wewnętrznej 1500 mm i wysokości 4000 mm, został wyprodukowany ze zgrzewanych czarnych arkuszy płyt tworzywa PE 100.

Magazynowanie wody amoniakalnej w zbiorniku z tworzywa

Tworzywo PE 100 zostało dobrane odpowiednio do parametrów wody amoniakalnej o stężeniu 25% i zadanej temperatury roboczej 20°C –zapewni ono wysoką odporność zbiornika na jej korozyjny wpływ.

Gotowy zbiornik został dostarczony na miejsce, wprowadzony do budynku poprzez opuszczenie przez otwór w stropie i posadowiony z pozostawieniem wolnego dostępu na całej powierzchni.

Zbiornik magazynowy na wodę amoniakalną został podłączony do instalacji rozładunkowej z cystern samochodowych oraz do instalacji dozującej rurociągami z tworzywa sztucznego. Drugi płaszcz w konstrukcji zbiornika będzie pełnił funkcję wanny zabezpieczająco-przechwytującej.

Wyposażenie zbiornika na wodę amoniakalną 25%

Bezciśnieniowy zbiornik na wodę amoniakalną został wyposażony w dodatkowe komponenty:

Na koniec wszystkich prac wykonano próby szczelności zbiornika.

Jaki zbiornik do magazynowania wody amoniakalnej 25%

Wśród najważniejszych cech, jakimi powinien charakteryzować się zbiornik do przechowywania wody amoniakalnej należą:

  • wykonanie z chemoodpornego materiału odpornego na korozję, co wpływa na późniejszą eksploatację i wydłuża żywotność zbiornika – to zapewnia zastosowanie tworzywa sztucznego,
  • zapewnienie szczelnej, hermetycznej konstrukcji zbiornika, co w przypadku tworzywa gwarantuje trwałe zgrzewanie płaszcza i spawanie ekstruzyjne dna i dachu,
  • wyposażenie zbiornika w zabezpieczenia przed awaryjnym wyciekiem (wanna wychwytująca oraz armatura taka jak np. czujniki wycieku, przelania),
  • zapewnienie odciągu oparów amoniaku poprzez wykonanie wentylacji chemoodpornej.

Zbiornik na wodę amoniakalną 25% podlega pod dozór UDT

Wedle rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu, wydane na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy o dozorze technicznym pod dozór techniczny podlegają m.in. poniższe urządzenia z grupy urządzeń bezciśnieniowych:

  • zbiorniki bezciśnieniowe i niskociśnieniowe przeznaczone do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych,
  • zbiorniki bezciśnieniowe i niskociśnieniowe przeznaczone do magazynowania materiałów trujących lub żrących.

To, czy dany zbiornik podlega pod UDT budzi czasem nieco wątpliwości – staraliśmy się to zagadnienie omówić w artykule „Zbiorniki magazynowe dozorowe na żrące, trujące i niebezpieczne substancje – jak nie zginąć w gąszczu regulacji prawnych?”. W związku z tym, że zbiorniki na wodę amoniakalną są tzw. zbiornikami dozorowymi, czyli podlegają pod dozór Urzędu Dozoru Technicznego, produkcję zbiornika mogliśmy rozpocząć po uprzednim uzgodnieniu dokumentacji techniczno-projektowej w jednostce UDT. W każdym takim przypadku w pełni przejmujemy formalności związane z procedurami dozorowymi.

Przydatne linki:

Prześlij zapytanie, a my powrócimy do Ciebie z odpowiedzią

Chcesz porozmawiać o problemach związanych z magazynowaniem chemikaliów lub realizujesz projekt i w Twojej głowie pojawiły się pewne wątpliwości? Napisz do nas – chętnie pomożemy.