Bezciśnieniowy zbiornik dwupłaszczowy na wodę amoniakalną 25% z odbiorem UDT dla przedsiębiorstwa produkcyjnego
Początkowo w przedsiębiorstwie produkcyjnym woda amoniakalna była przechowywana w wielkogabarytowym, stalowym poziomym zbiorniku, którym dysponował zakład. Ze względu na jego dość dużą pojemność, magazynowanie jednorazowo tak znacznych ilości medium nie było ekonomiczne. Zdecydowano więc, by wodę amoniakalną przechowywać w kilku mauserach. Takie rozwiązanie także generowało pewne niedogodności i z czasem potrzeba przerodziła się w decyzję, by wyposażyć zakład w jeden zbiornik magazynowy o pojemności, która będzie optymalna do przechowywania pożądanych ilości wody amoniakalnej i o wymiarach dostosowanych do kubatury istniejącego pomieszczenia.
Gdy poznaliśmy wszystkie potrzeby naszego Klienta oraz warunki lokalizacyjne, przystąpiliśmy do realizacji zadania. Zbiornik na wodę amoniakalną o pojemności użytkowej 6,5 m3 przeznaczony do posadowienia wewnątrz pomieszczenia zakładu wyprodukowano jako konstrukcję zamkniętą, dwupłaszczową z dnem płaskim, które przylegało bezpośrednio do podłoża. Dach zbiornika także wykonano w wariancie płaskim. Płaszcz zbiornika o kształcie cylindrycznym, o średnicy wewnętrznej 1500 mm i wysokości 4000 mm, został wyprodukowany ze zgrzewanych czarnych arkuszy płyt tworzywa PE 100.

Magazynowanie wody amoniakalnej w zbiorniku z tworzywa
Tworzywo PE 100 zostało dobrane odpowiednio do parametrów wody amoniakalnej o stężeniu 25% i zadanej temperatury roboczej 20°C –zapewni ono wysoką odporność zbiornika na jej korozyjny wpływ.
Gotowy zbiornik został dostarczony na miejsce, wprowadzony do budynku poprzez opuszczenie przez otwór w stropie i posadowiony z pozostawieniem wolnego dostępu na całej powierzchni.
Zbiornik magazynowy na wodę amoniakalną został podłączony do instalacji rozładunkowej z cystern samochodowych oraz do instalacji dozującej rurociągami z tworzywa sztucznego. Drugi płaszcz w konstrukcji zbiornika będzie pełnił funkcję wanny zabezpieczająco-przechwytującej.
Wyposażenie zbiornika na wodę amoniakalną 25%
Bezciśnieniowy zbiornik na wodę amoniakalną został wyposażony w dodatkowe komponenty:
- poziomowskaz suchy ze skalą wysokości napełnienia,
- zawór odpowietrzająco-napowietrzający pełniący funkcję zaworu oddechowego zbiornika (jest to zawór normalnie zamknięty “NC”, który otwiera się przy odpowiednim podciśnieniu w przypadku poboru czynnika ze zbiornika oraz przy odpowiednim nadciśnieniu w przypadku napełniania zbiornika; nastawy wartości -pod i nadciśnienia są ściśle określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 16 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego, jakim powinny odpowiadać zbiorniki bezciśnieniowe i niskociśnieniowe przeznaczone do magazynowania materiałów trujących lub żrących),
- czujnik radarowy, który umożliwi komfortowe, bezkontaktowe pomiary poziomu medium w zbiorniku.
Na koniec wszystkich prac wykonano próby szczelności zbiornika.
Jaki zbiornik do magazynowania wody amoniakalnej 25%
Wśród najważniejszych cech, jakimi powinien charakteryzować się zbiornik do przechowywania wody amoniakalnej należą:
- wykonanie z chemoodpornego materiału odpornego na korozję, co wpływa na późniejszą eksploatację i wydłuża żywotność zbiornika – to zapewnia zastosowanie tworzywa sztucznego,
- zapewnienie szczelnej, hermetycznej konstrukcji zbiornika, co w przypadku tworzywa gwarantuje trwałe zgrzewanie płaszcza i spawanie ekstruzyjne dna i dachu,
- wyposażenie zbiornika w zabezpieczenia przed awaryjnym wyciekiem (wanna wychwytująca oraz armatura taka jak np. czujniki wycieku, przelania),
- zapewnienie odciągu oparów amoniaku poprzez wykonanie wentylacji chemoodpornej.
Zbiornik na wodę amoniakalną 25% podlega pod dozór UDT
Wedle rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu, wydane na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy o dozorze technicznym pod dozór techniczny podlegają m.in. poniższe urządzenia z grupy urządzeń bezciśnieniowych:
- zbiorniki bezciśnieniowe i niskociśnieniowe przeznaczone do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych,
- zbiorniki bezciśnieniowe i niskociśnieniowe przeznaczone do magazynowania materiałów trujących lub żrących.
To, czy dany zbiornik podlega pod UDT budzi czasem nieco wątpliwości – staraliśmy się to zagadnienie omówić w artykule „Zbiorniki magazynowe dozorowe na żrące, trujące i niebezpieczne substancje – jak nie zginąć w gąszczu regulacji prawnych?”. W związku z tym, że zbiorniki na wodę amoniakalną są tzw. zbiornikami dozorowymi, czyli podlegają pod dozór Urzędu Dozoru Technicznego, produkcję zbiornika mogliśmy rozpocząć po uprzednim uzgodnieniu dokumentacji techniczno-projektowej w jednostce UDT. W każdym takim przypadku w pełni przejmujemy formalności związane z procedurami dozorowymi.
Przydatne linki:
- zbiorniki magazynowe na wodę amoniakalną: www.amargo.pl/zbiorniki-chemoodporne/magazynowe/na-wode-amoniakalna/
- zbiorniki dozorowe: www.amargo.pl/zbiorniki-magazynowe-dozorowe-jak-nie-zginac-w-gaszczu-regulacji-prawnych/
- zbiorniki chemoodporne: www.amargo.pl/zbiorniki-chemoodporne/
- konsultacje założeń projektowych: www.amargo.pl/strefa-projektanta/
Prześlij zapytanie, a my powrócimy do Ciebie z odpowiedzią
Chcesz porozmawiać o problemach związanych z magazynowaniem chemikaliów lub realizujesz projekt i w Twojej głowie pojawiły się pewne wątpliwości? Napisz do nas – chętnie pomożemy.