Biblioteki Revit Amargo w zakresie konstrukcji modułowych zbiorników na wodę typu AmargTank MultiPower zostały stworzone dla projektantów instalacji sanitarnych i przeciwpożarowych. Zbiorniki te znajdują zastosowanie wewnątrz budynków (zarówno w zakładach przemysłowych, jak i obiektach użyteczności publicznej).
Opracowane biblioteki Revit dotyczą wewnętrznych zbiorników bezciśnieniowych na wodę pitną lub przeciwpożarową (ciśnienie obliczeniowe hydrostatyczne) wykonywanych w technologii AmargTank MultiPower. Polega ona na wykorzystaniu gotowych, prefabrykowanych płyt modułowych typu MultiPower AMARGPanel® z polipropylenu copolimeru PP-C.
Pakiet bibliotek obejmuje 4 warianty zbiornika modułowego AmargTank MultiPower w postaci oddzielnych plików rodzin Revit, różniące się przeznaczeniem oraz płaszczyzną usytuowania króćca napełniania. Wystąpienie wybranego wariantu jest każdorazowo konfigurowane przez Użytkownika na podstawie konkretnych założeń projektowych w obrębie programu Revit.
Biblioteki zbiorników modułowych MultiPower na wodę posiadają 3 poziomy szczegółowości geometrii zaimplementowane w obrębie pojedynczego obiektu (ilustracje poniżej). Ten sam zbiornik będzie reprezentowany szczegółową trójwymiarową geometrią, uproszczoną trójwymiarową geometrią lub symbolem w zależności od wybranego poziomu szczegółowości w danym widoku (rzucie, przekroju, 3D).
Dzięki bibliotekom Revit osoby opracowujące dokumentacje projektowe w znaczący sposób usprawnią proces projektowania według wytycznych Inwestora i zgodnie z możliwościami technicznymi, jakie oferuje producent zbiorników.
Dodatkowo projekt zostanie wzbogacony o komplet informacji oraz wizualizacje z możliwością łatwego modelowania różnych wariantów.
Firmy inżynieryjno-wykonawcze mogą korzystać z danych dostępnych dzięki bibliotekom Revit pod kątem szybkiej wyceny zbiornika u producenta i określenia harmonogramu prac, co z kolei ułatwi proces składania ofert w przetargach i ograniczy czas na szukanie dostawcy / podwykonawcy.
Dodatkowo dostęp do danych usprawnia prezentację proponowanego rozwiązania Inwestorowi i rozmowy nt. możliwych zmian.
Inwestor może posiłkować się bibliotekami Revit już na początku planów inwestycyjnych (tj. na etapie koncepcji i rozważań danego przedsięwzięcia).
Dzięki temu zyskuje niezbędne dane pozwalające zweryfikować możliwy efekt końcowy bez konieczności angażowania firm zewnętrznych.
Dodatkowo informacje dostępne dzięki bibliotekom dają wiedzę nt. projektu na każdym etapie procesu inwestycyjnego.
Zwiększenie standardu i efektywności pracy projektowej dzięki gotowym opisom specyfikacji projektowej i wizualizacjom
Dedykowane filtry pozwalające na sprawną weryfikację możliwości wykonania zbiornika o założonych parametrach technicznych
Możliwość szybkiej konfiguracji rozwiązania i modelowania różnych wariantów w zależności od potrzeb inwestycyjnych
Szereg tzw. parametrów współdzielonych pozwalających na generowanie jednoznacznych i czytelnych zestawień materiałowych zarówno na potrzeby dołączanych do dokumentacji projektowej wytycznych branżowych, ksiąg przedmiarów, jak i zamówień handlowych
Precyzyjny projekt pozwoli na szybką wycenę zbiornika u producenta i określenie harmonogramu prac, co usprawni proces składania ofert przetargowych i realizację
Biblioteki Revit zbiorników na wodę dysponują szeregiem czytelnie nazwanych parametrów umożliwiających dość swobodną konfigurację zbiornika, króćców i akcesoriów. Wszystkie edytowalne parametry zostały zgrupowane i umieszczone w łatwo dostępnym panelu Użytkownika.
Alternatywnie Użytkownik bibliotek ma możliwość graficznej konfiguracji wybranych właściwości, takich jak rozmiary zbiornika lub usytuowanie króćców i innych komponentów zbiornika poprzez przeciągnięcie dedykowanych im uchwytów w pożądane miejsce.
Dodatkowo biblioteki wyposażone zostały w szereg algorytmów automatyzujących proces konfiguracji oraz dbających o jego prawidłowy przebieg. Dotyczy to między innymi średnicy króćców zależnych od zaprojektowanego króćca napełnienia, automatycznego ustawienia wysokości wybranych króćców czy też doboru rozmiaru oraz usytuowania komponentów takich jak właz zaworu pływakowego i stopni włazowych.
Przy wewnętrznych zbiornikach AmargTank MultiPower z płyt modułowych nie należy zapominać o przestrzeni serwisowej, którą należy pozostawić dla przyszłych użytkowników.
W tym celu w bibliotekach zbiorników Amargo poza właściwą geometrią urządzenia, wymodelowana została wirtualna przestrzeń niezbędna do wykonania montażu oraz okresowego serwisu (ilustracja poniżej). Jeśli przestrzeń jest aktywna, to uwzględniana jest podczas detekcji kolizji identycznie jak faktyczna geometria urządzenia. Przestrzeń serwisowa dodawana jest wyłącznie na ścianach, na których nie zlokalizowane zostały przez Użytkownika króćce lub wyposażenie zbiornika. Zakłada się, że ściany uzbrojone w powyższe komponenty oraz dach będą odsunięte od przegród budowlanych oraz innych urządzeń, a dzięki temu zachowana zostanie czytelność modelu zbiornika i obsługujących go instalacji. Przestrzeń serwisową w całości można wyłączyć za pomocą stosownych parametrów.
Jeśli mimo zapoznania się z instrukcją użytkownika praca z bibliotekami Revit zbiorników AmargTank MultiPower sprawia Ci kłopot lub potrzebujesz wsparcia projektowego w innym zakresie wymiarów zbiornika niż tych, które umożliwiają biblioteki, skontaktuj się z naszym specjalistą. Zyskasz pełne wsparcie w zakresie modułowych zbiorników na wodę.
Andrzej Kulągowski
Do budowy zbiorników na wodę typu AmargTank MultiPower wykorzystuje się prefabrykowane płyty modułowe panelowe typu MultiPower AMARGPanel® z tworzywa sztucznego polipropylenu copolimeru PP-C w kolorze RAL 7032 szary beżowy oraz pyty lite.
Konstrukcję zbiornika stanowi płaszcz prostopadłościenny. Zależnie od warunków usytuowania zbiornika zdarzają się też realizacje nietypowych kształtów np. przypominających literę „L” (poza możliwościami bibliotek Revit – zapraszamy do współpracy w ramach wykonania indywidualnego projektu).
Korpus (ściany) jest wykonywany z ww. prefabrykowanych płyt sandwichowych typu MultiPower, natomiast dno i sufit z płyty litej, które są łączone za pomocą zgrzewania doczołowego, spawania gorącym powietrzem lub spawania ekstruzyjnego. Konstrukcja zbiornika jest wzmacniania od wewnątrz płytami wspawanymi pod kątem 90°.
Po zakończeniu montażu zbiornika wykonywana jest próba szczelności konstrukcji metodą przeskoku iskry elektromagnetycznej. Innym sposobem jest zalanie zbiornika wodą do miejsca przelewu na czas 24 godzin.
Pojedyncza płyta sandwichowa typu MultiPower AMARGPanel® ma wymiary 1000 x 2600 mm i grubość 51 mm. Dzięki temu możliwe jest praktycznie bezproblemowe wniesienie pojedynczych modułów i budowa zbiorników wewnątrz obiektów.
Biblioteki Revit zostały stworzone dla zbiorników typu AmargTank MultiPower przeznaczonych do magazynowania rezerwowych źródeł wody pitnej lub wody przeciwpożarowej. Ich podstawowe parametry to:
Dzięki bibliotekom Revit można konstruować zbiorniki na wodę w zakresach wymiarów:
Powyższe ustawienia wymiarów nie przekładają się bezpośrednio na faktyczną długość i szerokość zbiornika. Ze względu na uwarunkowania konstrukcji zbiorników określone lub ustawione przez Użytkownika wartości adaptowane są na faktyczne gabaryty urządzenia w skoku 500 mm (długość i szerokość) lub 100 mm (wysokość).
W bibliotekach Revit Amargo do konfiguracji użytkownika oddano:
Rodzaje króćców:
Wyposażenie dodatkowe: