[PRZYSZŁOŚĆ] 20 lat napędzanych pasją – Amargo TANK Think Tank


Zostań częścią naszej społeczności! Obserwuj nasze profile w social mediach i i nie przegap niczego.


Zapraszamy do lektury ostatniej części wywiadu jubileuszowego – inspirującej opowieści o firmie, która odważnie patrzy w przyszłość, tworząc innowacyjne rozwiązania dla przemysłu jutra. Dowiedz się, jak Amargo® planuje rozwijać się dzięki nowoczesnym technologiom, automatyzacji oraz ekspansji na rynkach zagranicznych, a także jak angażuje się w zrównoważony rozwój i innowacje. Jakie wyzwania i szanse stoją przed firmą? I dlaczego odpowiedzialność oraz trwałość będą fundamentem kolejnych lat jej działalności?

20 lat Amargo TANK Think Tank: przyszłość

Rozmawiamy ze Szczepanem Gorbacz, Prezesem Zarządu Amargo®

Porozmawiajmy o planach rozwojowych firmy na kolejne lata. Czy Amargo zamierza rozszerzyć ofertę lub wejść na nowe rynki?

Szczepan Gorbacz:

Dziękuję za to pytanie. Z dumą mogę powiedzieć, że przez te 20 lat osiągnęliśmy więcej niż wiele firm z dużo dłuższym stażem. Choć odpowiedź nie jest prosta ani jednoznaczna, postaram się możliwie klarownie przybliżyć kierunki planów rozwojowych. 

W kolejnych latach zdecydowanie planujemy kontynuować rozwój obecnie wdrożonych technologii, w tym produkcji zbiorników metodą nawojową, zgodną z wytycznymi DVS, bez naprężeń i bez ograniczeń grubości ścianek. Intensyfikujemy także wykorzystanie obróbki CNC, automatyzację i wdrażanie zrobotyzowanych stanowisk, tak by nasz park maszynowy mógł pracować pełną parą, najlepiej w trybie trzyzmianowym. 

Duży nacisk kładziemy również na rozwój chemoodpornych zbiorników kompozytowych, wyposażonych w specjalistyczne linery, przeznaczone do przechowywania najbardziej agresywnych substancji. Uzyskaliśmy kolejne rozszerzenia i dopuszczenia UDT, m.in. dla zgrzewania i spawania termoplastów o grubościach ścianek przekraczających 50 mm oraz z cylindrami o grubościach ścianek litych nawet rzędu 100 mm. Do tego dochodzą uprawnienia dla kombinacji żywic i zbrojeń z włókien szklanych. 

Optymalizację kosztów produkcji zbiorników kompozytowych, zarówno ciśnieniowych, jak i bezciśnieniowych, a także rur, kanałów, kominów i innych elementów, umożliwi pełne uruchomienie nowej, czteroosiowej nawijarki CNC. To zaawansowana linia technologiczna, wykorzystująca nawój ciągły z jednoczesnym odwijaniem włókien z 32 szpul. Zakres produkcyjny obejmuje średnice przekraczające 4 metry i długości sięgające 10–12 metrów, co pozwala nam wytwarzać komponenty o naprawdę dużej skali i wysokim stopniu zaawansowania technologicznego, przeznaczone do wymagających zastosowań przemysłowych. 

Obecnie wstrzymaliśmy rozwój projektów związanych z technologiami wodorowymi, choć nie wykluczam, że w niedalekiej przyszłości do nich wrócimy. Zadeklarowałem zespołowi, że nie podejmiemy się żadnych nowych inicjatyw bez odpowiedniego zabezpieczenia zasobów, zarówno ludzkich, jak i technologicznych. Słowność i odpowiedzialność to fundamenty kultury Amargo, których konsekwentnie się trzymamy. 

Jeśli chodzi o naszą ofertę, zakres działań i kierunki rozwoju rynkowego, odpowiedź brzmi zdecydowanie: tak, rozszerzamy horyzonty. Jedną z naszych największych przewag jest elastyczność i zdolność do szybkiego adaptowania się do zmieniających się potrzeb rynku. Bez korporacyjnego skostnienia, które często blokuje inicjatywy w dużych organizacjach. 

W ostatnich latach intensywnie rozwijamy segment systemów mycia i czyszczenia instalacji przemysłowych, przede wszystkim dla branży spożywczej. Mowa tu o tzw. układach CIP (ang. Clean in Place), w których projektujemy i realizujemy kompletne, zintegrowane rozwiązania od stanowisk rozładunku chemikaliów z autocysterny, przez instalacje rurociągowe, systemy zabezpieczeń przed nadciśnieniem, po zbiorniki magazynowe z certyfikatem UDT, izolowane termicznie i wyposażone w wanny wychwytowe. To również szafy dozujące, systemy sterowania, linie zasilające oraz finalnie – zbiorniki do przygotowania roztworów myjących. W praktyce obsługujemy głównie układy operujące m.in. na kwasie azotowym 55%, ługu sodowym 50%, dezynfektantach i innych substancjach chemicznych, zgodnie z indywidualnie dobraną technologią mycia dla danego zakładu. 

Nasze rozwiązania trafiają dziś do browarów, mleczarni, producentów napojów i innych firm sektora spożywczego, które potrzebują stabilnych i higienicznie bezpiecznych rozwiązań do utrzymania czystości instalacji procesowych. 

Chemia jest dziś obecna niemal w każdej gałęzi przemysłu, co daje nam szerokie możliwości działania. Dzięki temu jesteśmy odporni na wahania koniunktury czy okresowe przestoje, które mogą występować w wybranych sektorach, jak ma to obecnie miejsce chociażby w branży automotive. 

Eksport również rośnie. Coraz częściej realizujemy kompleksowe projekty zagraniczne, od doradztwa technicznego i projektowania, przez produkcję i wyposażenie zbiorników, aż po montaż, uruchomienie i szkolenia na miejscu. Docieramy nawet do bardzo odległych lokalizacji, gdzie jakość, niezawodność i partnerskie podejście Amargo są szczególnie doceniane. 

Jednak rozwój Amargo to nie tylko technologia i nowe rynki. To także głęboka praca nad rozwojem wewnętrznym organizacji. Wspólnie z zespołem wyznaczyliśmy priorytety, spisaliśmy OKR-y, inwestujemy w kadry i nowe kompetencje. Rozwijamy systemy zarządzania: wdrożyliśmy udoskonalony CRM, rozbudowujemy system ERP, organizujemy elektroniczny obieg dokumentów, budujemy inteligentny system do zarządzania produkcją, zadaniami i harmonogramami. 

Usprawniamy także HR, czego celem jest zapewnienie wysokiego komfortu pracy, porządku, efektywności i mierzalnych efektów działań. Rozwijamy nasz kluczowy dział Projektowania i Technologii, zatrudniamy kierowników projektów, wzmacniamy struktury operacyjne. To wszystko po to, by każdy fragment Amargo był odpowiednio prowadzony i doskonalony zgodnie z filozofią ciągłego doskonalenia (Continuous Improvement). 

Amargo to moje trzecie dziecko, wkładam w nie całe serce. Wiem, że kolejne 20 lat i więcej to nowe rozdziały rozwoju, doskonalenia i wyznaczania trendów, które napiszemy razem jako Zespół wraz z naszymi Partnerami i Klientami. I tego sobie oraz wszystkim zaangażowanym w historię Amargo serdecznie życzę.

Jakie trendy w technologii i specyfice branży będą miały w Pana ocenie największy wpływ na dalszą działalność Amargo?

Szczepan Gorbacz:

Z pewnością jednym z kluczowych czynników kształtujących przyszłość branży, a więc także i naszą, będzie rosnące znaczenie zrównoważonego rozwoju. Mam tu na myśli dążenie do zeroemisyjności, redukcji śladu węglowego zarówno produktów, jak i całej działalności operacyjnej. To wyzwanie, które traktujemy bardzo poważnie. 

Równocześnie widzimy, że niektóre firmy, próbując zredukować zużycie materiałów, oferują rozwiązania pozornie bardziej ekologiczne. Mówiąc o wytwarzaniu zbiorników jest to na przykład produkcja zbiorników z polietylenu do kwasu siarkowego 96%, ale z krótszą tj. kilkuletnią żywotnością lat i koniecznością badania połączeń spawanych co 2 lata. Tego typu podejścia, choć atrakcyjne kosztowo na wejściu, są nie tylko mniej bezpieczne, ale w całym cyklu życia generują większe obciążenie środowiskowe. 

Podobnie problematyczne są tzw. uproszczone rozwiązania, np. zbiorniki bez pełnowartościowych wanien wychwytujących, zastępowane cienkościennymi wkładkami. Dla nas takie podejście jest nie do zaakceptowania i przeczy zasadzie odpowiedzialnego projektowania. 

Dlatego Amargo stawia na trwałość i bezpieczeństwo. Nie interesują nas tymczasowe rozwiązania. Wierzymy, że lepiej raz wykonać porządny zbiornik i cały układ, który przez kilkadziesiąt lat będzie spełniał swoją rolę, niż wracać do tematu po kilku sezonach. To podejście korzystne nie tylko technologicznie i finansowo, ale też dla planety. 

Równolegle obserwujemy trend rosnącej efektywności surowcowej. Coraz więcej instalacji przemysłowych projektowanych jest z myślą o odzysku, recyklingu i precyzyjnym zarządzaniu mediami. Ten kierunek rozwija się dynamicznie w wielu sektorach. 

Kolejnym wyraźnym trendem, szczególnie za granicą, jest outsourcing działań niezwiązanych bezpośrednio z core businessem. W tym kontekście rośnie zainteresowanie modelami usługowymi, takimi jak Tank as a Service, czyli wynajmem zbiorników lub rozliczeniem za zużytą ilość medium. Amargo aktywnie promuje i rozwija tę formę współpracy z klientami. 

Duże nadzieje wiążemy z rynkiem odnawialnych źródeł energii, w szczególności z dostarczaniem systemów do produkcji ogniw fotowoltaicznych, baterii oraz magazynów energii. W tym obszarze prowadzimy już pierwsze projekty, które właśnie wchodzą w etap realizacji.

Jak postrzega Pan rolę Amargo w promowaniu zrównoważonego rozwoju oraz wspieraniu innowacji w branży?

Szczepan Gorbacz:

Amargo od lat wyznacza standardy innowacji w branży. Najlepszym tego dowodem są nasze projekty badawczo-rozwojowe, w tym największy z nich, realizowany w konsorcjum z Politechniką Warszawską, Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych oraz Politechniką Wrocławską, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, o wartości przekraczającej 16 mln zł i czasie trwania 3,5 roku. 

W obszarze zrównoważonego rozwoju Amargo od lat konsekwentnie wdraża rozwiązania zgodne z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym oraz dąży do redukcji śladu węglowego. Nasz zespół projektantów i technologów precyzyjnie dobiera materiały i przeprowadza obliczenia, aby zapewnić zbiornikom trwałość sięgającą nawet 25 lat. Jako pierwsi w Polsce, we współpracy z inżynierami i naukowcami z politechnik, opracowaliśmy oraz wdrożyliśmy zatwierdzone przez Urząd Dozoru Technicznego, elementy wskaźnikowe oceny stanu technicznego zbiorników chemoodpornych dozorowych. Od kilku lat każdy zbiornik produkowany przez Amargo standardowo wyposażony jest we wspomniane elementy na dnie, umożliwiające bezinwazyjne pobieranie próbek podczas okresowych rewizji. To rozwiązanie jest zdecydowanie unikatowe w skali kraju, Europy, a być może i świata. 

Niedawno zakończyliśmy również realizację dedykowanego programu badawczego ukierunkowanego na gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ). Wspólnie z naszymi partnerami: dystrybutorami i producentami środków chemicznych, rozwijamy nowoczesne modele biznesowe, takie jak wspomniany już „Tank as a Service” czy „Product as a Service”. W praktyce oznacza to, że klient płaci jedynie za zużyte medium, nie ponosząc kosztów inwestycji w zbiornik czy infrastrukturę, a czasem sam zbiornik funkcjonuje jako usługa. 

Ten model wyewoluował z naszych wcześniejszych rozwiązań, gdzie oferowaliśmy wieloletnie gwarancje i coroczne serwisy. Takie podejście zapewnia klientom nie tylko oszczędność czasu i pełne bezpieczeństwo, ale także gwarancję efektywności oraz eliminację ryzyk i odpowiedzialności. Dzięki temu mogą skoncentrować się w pełni na swojej podstawowej działalności, a obsługę czynnika, magazynowanie i dystrybucję powierzyć nam lub dostawcom chemikaliów. 

To rozwiązanie cieszy się dziś ogromną popularnością na rynkach zagranicznych i stanowi również jeden z kluczowych trendów aktywnie kształtujących Amargo. 

Kolejnym kierunkiem, który rozwijamy w odpowiedzi na potrzeby rynku oraz regulacje związane z GOZ, jest kompleksowa obsługa zbiorników po zakończeniu ich eksploatacji. Oferujemy klientom pełną opiekę od demontażu i odbioru zużytego zbiornika, przez zapewnienie ciągłości działania instalacji, aż po dostarczenie nowego, w pełni dostosowanego rozwiązania. 

Co istotne, wycofywane zbiorniki nie są automatycznie przeznaczane do utylizacji czy recyklingu. Tam, gdzie to możliwe, nadajemy im drugie życie. Wykorzystujemy je ponownie w mniej wymagających warunkach, z odpowiednimi mediami i obciążeniami. Cały proces jest realizowany odpowiedzialnie i w pełni nadzorowany przez naszych specjalistów. 

W efekcie zyskuje środowisko, zyskujemy my jako producent, ale przede wszystkim zyskuje klient, który może pochwalić się realnymi, mierzalnymi działaniami proekologicznymi, które łatwo ująć w raportach ESG i strategiach zrównoważonego rozwoju. 

Wyznaczając kierunki rozwoju w obszarze GOZ i dążąc do realnej redukcji wpływu przemysłu na środowisko, w Amargo sięgamy po konkretne, mierzalne rozwiązania. Oprócz stosowania nisko- i zeroemisyjnych materiałów, korzystania z energii odnawialnej czy włączania odpadów i regranulatów do procesów produkcyjnych tam, gdzie to możliwe, skupiamy się również na opracowywaniu zamkniętych obiegów recyrkulacji mediów procesowych

Wspólnie z klientami i naszym zespołem projektowym tworzymy rozwiązania, które pozwalają znacząco ograniczyć zużycie wody i surowców. Dobrym przykładem jest branża akwakultury, gdzie w nowoczesnych układach RAS możliwe jest osiągnięcie poziomu recyrkulacji sięgającego nawet 99,7%. To nie tylko dowód na efektywność technologii, ale także na odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń i troskę o stan planety, jaką im pozostawimy. 

Mówiąc o innowacjach, nie sposób pominąć rosnącej roli automatyzacji, analityki danych i inteligentnych algorytmów. Coraz większe znaczenie mają systemy, które potrafią nie tylko zbierać informacje z eksploatacji zbiorników, ale też identyfikować zależności i na ich podstawie generować konkretne, praktyczne wnioski dotyczące projektowania, użytkowania i dalszego doskonalenia rozwiązań. 

Właśnie w tym kierunku zmierza rozwijany przez Amargo system monitorowania zbiorników TankSense360, czyli swoista „czarna skrzynka”, wyposażona w czujniki umożliwiające bieżącą ocenę stanu technicznego. Uzupełnieniem tych działań są zaawansowane obliczenia z wykorzystaniem modelowania 3D oraz Metody Elementów Skończonych (MES), które pozwalają na jeszcze precyzyjniejsze dopasowanie konstrukcji do warunków pracy. 

Jeśli chodzi o promowanie idei zrównoważonego rozwoju i wdrażanie innowacji w branży, Amargo od lat pozostaje aktywnym uczestnikiem tej zmiany. Nie tylko podążamy za trendami, ale staramy się je wyznaczać, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem z rynkiem. 

Kluczową platformą tych działań jest, tak jak zaznaczałem kilkukrotnie, Akademia TAED. Równolegle prowadzimy działalność popularyzatorską poprzez wykłady, wystąpienia branżowe, artykuły i publikacje, zarówno w kanałach technicznych, naukowych, jak i w mediach społecznościowych oraz na naszej stronie internetowej. 

Nasze zaangażowanie to także obecność w kluczowych organizacjach branżowych, m.in. Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego (PIPC), kluczowych klastrach, w tym kompozytowym czy stowarzyszeniach takich jak Polski Komitet Normalizacyjny, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, gdzie aktywnie współtworzymy rozwiązania i standardy. Wierzymy, że tylko działając wspólnie, przez wymianę wiedzy i współpracę między przemysłem, nauką a biznesem, możliwe jest realne i odpowiedzialne kształtowanie przyszłości.

Jaką wiadomość Amargo chciałoby przekazać swoim Klientom i Partnerom z okazji tej rocznicy?

Szczepan Gorbacz:

Przede wszystkim w imieniu całego zespołu chciałbym serdecznie podziękować za zaufanie i współpracę, dzięki którym dziś możemy świętować 20 lat działalności. To wspólne doświadczenie jest dla nas najcenniejszym kapitałem. 

Przez te dwie dekady uczyliśmy się razem z Wami, nie tylko odnosząc sukcesy, ale też mierząc się z wyzwaniami i błędami. Bez nich nie byłoby prawdziwego rozwoju. Transparentna i otwarta współpraca pozwoliła nam wypracować kulturę, w której każdy problem jest impulsem do doskonalenia naszych rozwiązań. 

Dzięki temu dziś możemy oferować Wam sprawdzone i udoskonalone technologie oraz układy zbiorników i instalacji, które minimalizują ryzyko i podnoszą efektywność realizowanych projektów. Nasze 20 lat to solidny fundament wiedzy praktycznej, który jest wbudowany w każdy etap współpracy. 

Jesteśmy wdzięczni, że możemy razem z Wami budować przyszłość opartą na wzajemnym zaufaniu, rzetelności i nieustannej chęci doskonalenia. 

Dziękujemy, że towarzyszycie nam w tej podróży. To dzięki Wam każda kolejna decyzja, każdy krok, nabierają znaczenia, a wspólne cele stają się rzeczywistością. 

A tym, którzy dopiero rozważają współpracę z Amargo, chcę zaprosić do realizacji wspólnych inwestycji oraz korzystania z naszego bogatego kapitału wiedzy i doświadczeń. Zapraszamy do partnerskich relacji opartych na zaufaniu, otwartości i wzajemnej odpowiedzialności. 

Amargo® z dumą spogląda w przyszłość, stawiając na trwałość, innowacje i ekologiczną odpowiedzialność. Dzięki zaangażowaniu całego zespołu oraz zaufaniu klientów, firma jest gotowa na kolejne dekady pełne ambitnych projektów i przełomowych rozwiązań.

To nasza wspólna podróż. Razem tworzymy przyszłość, która łączy technologię z troską o środowisko i człowieka.

*Administratorem danych jest AMARGO sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Koprkach, ul. Jaśminowa 16, 05-850 Ożarów Mazowiecki, adres e-mail: ado@amargo.pl. Dane podane w powyższym formularzu będę przetwarzane w celu przesłania pliku z poradnikiem firmy Amargo, z uwagi na uzasadniony interes administratora, polegający na odpowiadaniu na kierowane zgłoszenie. Jeżeli wyrażą Państwo chęć, adres e-mail będzie przetwarzany również w celu dostarczenia newsletteru, a więc świadczenia zamówionej usługi. Posiadają Państwo określone prawa wobec przetwarzanych danych osobowych, tj. dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przenoszenia, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania, jak i wniesienia skargi do odpowiedniego organu (Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa). Podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek konieczne do spełnienia określonego celu. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych zawartych jest w Polityce Prywatności.

Kategoria: Życie firmy