Wykładziny chemoodporne do silosów na kiszonkę

Realizujemy remonty / renowacje istniejących silosów do kiszenia kapusty, ogórków itp. poprzez wykładanie ścian zbiornika tworzywem chemoodpornym.

Najważniejszą korzyścią wykładania zbiorników na kiszonkę tworzywem polietylenowym PE jest jego względna elastyczność – dzięki niej jesteśmy w stanie dopasować materiał do kształtu istniejącego silosu. Bez wątpienia przekłada się to na jego stuprocentową szczelność, a tym samym skuteczność procesu kiszenia.

Wykładziny z tworzyw sztucznych doskonale sprawdzają się w przetwórstwie spożywczym (we wspomnianych przypadkach konkretniej będzie to przemysł kwaszarniczy). Są w pełni hermetyczne i odporne na działanie agresywnych soków powstających w procesie fermentacji i posiadają atest PZH dopuszczający je do kontaktu z żywnością.

Kiedy warto wykonać renowację zbiornika na kiszonkę?

Najczęściej na skalę przemysłową kiszeniu poddawane są kapusta i ogórki. Aby zapewnić prawidłowy przebieg procesu kwaszenia, niezbędne jest przestrzeganie czystoś­ci surowca oraz pojemników / zbiorników, w których zachodzi fermentacja.

Renowacja poprzez wykładanie istniejących silosów betonowych wykładziną chemoodporną z tworzywa doskonale sprawdza się w sytuacjach, gdy powierzchnia zbiornika została wyżarta przez kwas z kapusty, negatywnie wpłynęła na stal lub gdy powłoka żywiczna, którymi silos był pokryty, uległa spękaniom. W takich przypadkach remont silosów jest nieunikniony.

Jeśli zatem posiadasz zbiornik na kiszonkę, którego ściany nie są równe (odchyły rzędu kilku-kilkunastu centymetrów) i występuje ryzyko dostania się tlenu lub po prostu powłoka żywiczna się nie sprawdza i zbiorniki do kiszenia przeciekają – wykładzina izolacyjna z tworzywa będzie właściwym rozwiązaniem.

Najważniejsze korzyści, jakie zapewniają wykładziny z tworzyw sztucznych w kontekście procesu kiszenia  

  • Stabilność temperatury w silosie, jaką zapewniają właściwości tworzyw PE / PP. Jest ona jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość procesu kwaszenia. Dodatkowo zaleca się, by zakłady, w których produkuje się kiszonkę były zaopatrzone w urządzenia termoregulacyjne oraz w urządzenia kontrolne).
  • Pełna szczelność i nieprzepuszczalność dna, ścian silosów na kiszonki i pokrywy, co umożliwia realizację tradycyjnych metod kiszenia.
  • Odporność zbiornika na działanie kwasów i innych szkodliwych związków zawartych w kiszonce oraz na uszkodzenia mechaniczne.
  • Materiał wykładziny zbiornika posiada atesty Państwowego Zakładu Higieny PZH, dzięki czemu jest dopuszczony do kontaktu z żywnością.
  • Tworzywo polietylenowe PE nie ma wpływu na smak finalnego produktu.

Nasze realizacje

Poniżej znajdziesz przykłady przed i po – prace realizowane w ramach konserwacji zbiornika: montaż, zakładanie wykładzin chemoodpornych z tworzywa na ściany i dno zbiorników kiszenia.

Przykład 1.

Stan pierwotny zbiorników – przed wykonaniem właściwej izolacji tworzywami

Stan po montażu wykładzin tworzywowych w silosach przetwórni 

Izolowanie zbiornika o dużej wysokości dla przetwórstwa związanego z kiszeniem poprzez odporną wykładzinę z tworzywa
Wyłożenie dużego zbiornika do kiszenia na hali produkcyjnej tworzywem z atestem PZH - spełnienie wymagań sanepidu

Przykład 2.

Zbiorniki przed renowacją – betonowe silosy do kiszenia, których ściany nie były odporne na działanie kwasów wymagały pilnego remontu

Zbiorniki w trakcie naprawy – wszystkie ściany, dna itd. zostały wyłożone odporną wykładziną z tworzywa

Montaż izolacji zbiornika do kiszenia w przedsiębiorstwie kwaszalniczym - naprawa silosów do kiszenia

Izolacja zbiorników do kiszenia wykładziną chemoodporną z tworzywa

Jak przeprowadzamy renowację / remont / modernizację zbiorników zarobowych / silosów? Przykłady z realizacji w przemyśle spożywczym, przetwórstwa owoców i warzyw (przetwarzanie, kiszenie, kwaszenie etc.)

Pozostałe przykłady izolacji zbiorników do kiszenia wykładziną termoplastyczną

Zbiornik okrągły pionowy PE 10 mm ścianka, dno, wsporniki do wózka widłowego paleciaka - zbiornik do stosowania z żywnością, do kiszenia

Gotowe zbiorniki z tworzyw do kiszenia kapusty i ogórków

Poza uszczelnianiem zbiorników za pomocą wykładzin chemoodpornych produkujemy od podstaw zbiorniki na kiszonkę z tworzyw PP lub PE. Znajdują one zastosowanie w procesach kiszenia (kwaszenia), przechowywania, konserwacji m.in. kapusty lub ogórków.

Wykonujemy zbiorniki (silosy) na kiszonki o dowolnych kształtach i rozmiarach, które kwaszarnie mogą z powodzeniem stosować w swojej produkcji. Najczęściej wykonujemy konstrukcje pionowe zbiorników, wraz z pokrywą i uniesionym dnem, które ułatwia przewiezienie zbiornika np. wózkiem widłowym.

Firma Amargo znajduje się wśród czołowych firm takich jak Weber Polska, Imfitex, Remer, Lech-Plast, Trokotex, Termochem, flstech, PE-System, Aquaworld, 3aqua , Skorpio, Splastic, ChemicTank, Brenal, Apakor zajmujących się zbiornikami.

Prześlij zapytanie, a my powrócimy do Ciebie z odpowiedzią

Prowadzisz przedsiębiorstwo / gospodarstwo kwaszalnicze i chcesz dokonać renowacji istniejącego silosu lub szukasz nowego, trwałego i atestowanego zbiornika na kiszonkę? Daj nam znać, chętnie pomożemy. Najlepszym sposobem będzie wypełnienie i przesłanie formularza doboru zbiornika chemoodpornego, który możesz pobrać powyżej. Znajdują się w nim najważniejsze parametry, które pozwolą nam na poznanie Twoich potrzeb i sprawne przygotowanie wstępnej wyceny.